Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Връщането ми като директор на ВМЗ не е реванш, а оценка

| обновено на 19.08.22 в 12:25
Снимка: Архив БНР

„Честата смяна на ръководството на ВМЗ-Сопот играе негативна роля. Когато има дълъг хоризонт, тогава ръководителят може да прогнозира къде какво да направи, за да подобри средата на работата. Късият хоризонт не позволява това. Не е добре за самата фирма като цяло."

Това заяви пред Радио Пловдив Иван Стоенчев, който отново поема поста директор на сопотския оръжеен завод.

Той посочи, че връщането му като директор не е реванш, а, може би, е оценка за неговата работа.

Стоенчев отказва да коментира евентуална приватизация на ВМЗ и каза, че такова решение може да вземе само Народното събрание. Той припомни, че заводът е в забранителния списък на предприятията, които не могат да бъдат приватизирани.

„Този ​​бизнес, в който работим, обичаме тишината. А през последните дни много се шуми около ВМЗ “, доставя Иван Стоенчев.

„В последно време се чува, че са подписани договори със строителни фирми, че са платени залпово средства по тези договори. Странно е, че се говори за социална политика на ръководството, а в това време се назначават не малко хора администрация и се подписват залпово договори с обезщетения, които са немалка сума в случай на уволнение на тези хора. 

Това означава, че някой се подготвя евентуално да не се основава във завода, а да получи средства, които не кореспондират с така обявената социална политика от ръководството", категоричен е Иван Стоенчев.

Той каза, че не може да коментира кои са тези хора, но посочи, че са назначени от сегашния изпълнителен директор.

Иван Стоенчев определи като голям сигнала на синдикатите във ВМЗ-Сопорт, че производството е намаляло. По думите му, е необходимо да се отдели внимание на този сигнал.

Доколко това е така, може да се каже след като новото ръководство влезе в завода, а това ще стане след това като  то регистрирано, уточни Стоенчев. 

Съветът на директорите няма право да продава недвижимо имущество на дружеството. Това става със съгласието на принципа, а принципът е Държавната консолидационна компания, коментира още Иван Стоенчев.

Той обясни, че всичко това, което е обявено за продажба, е задействано като процедура още миналата година от Агенцията за публичните предприятия.

Що се отнася до дивидентите на ВМЗ, Стоенчев заяви, че печалбата през второто тримесечие е 48 милиона лева. За полугодието печалбата пада на 46 милиона. Резултатите, които постигнахме, сега вече се осчетоводяват като данни, посочи назначеният отново директор на ВМЗ-Сопот. 


Междувременно, сегашното ръководство на ВМЗ-Сопот обяви, че ще даде днес пресконференция. Срещата с медиите е насрочена за 14 часа в сградата на управлението на завода.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Скандалът Ф-16 показа проблем със сигурността на информацията

Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..

обновено на 06.05.25 в 19:45

Предизвикателство е да си лекар с офицерска отговорност

Професията на военния лекар е предизвикателство, което съчетава хуманизма и отговорността на офицерската кариера, каза в прадаването "Точно днес" на 6 май началникът на Военна болница - Пловдив полк. д-р Ангел Гозманов.  Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между..

обновено на 06.05.25 в 19:44

Запазването на родните породи трябва да е държавна кауза

Научният център по животновъдство и земеделие Смолян е основан през 1928 година.  Изследователската дейност в първите години е била насочена в п ородно усъвършенстване на местното родопско говедо и местните породи овце, чрез развъдно-подобрителна работа, съобразена със специфичните природни и икономически условия. Днес в него работят 6-тима научни..

публикувано на 06.05.25 в 13:10
Георги Вулджев

Ако ни приемат в еврозоната, това ще е компромис

Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста  Георги Вулджев  от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..

публикувано на 05.05.25 в 17:20

Без технологиите днешните поколения не са много адаптивни

Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..

публикувано на 05.05.25 в 16:07