Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трудно ще бъде сформирана коалиция след изборите

Снимка: Иван Русланов, БНР


Вотът през октомври и въпросът на честността му коментира в програма "Точно днес" изборният експерт и политолог  Даниел Стефанов. Според него на този етап е важно дали партиите ще покажат някакъв нов подход към кампанията, която предстои.

Той припомни, че досега това, което правиха е да активизират най-верните си привърженици, така наречените твърди ядра, а това води до един много специфичен начин на комуникация, много по-крайни и твърди послания и даване на червени линии.

 "Това води до ситуация, в която - първо, голяма част от избирателите, които не са решили дали да гласуват и за кого да гласуват,  обикновено не отиват до урните и второ, когато в един момент изборите са минали и трябва да се говори за коалиции на самите партии им е много трудно да правят компромис, защото са отишли твърде далече в поставянето на червените линии, " обясни политологът.

Стефанов прогнозира, че тази кампания ще мине в същия дух и ще имаме проблеми при създаване на коалиция след изборите.

Не се създават обществени  консенсуси, а това е основното и то все повече ни липсва, смята анализаторът и очерта проблема:

ко погледнете последните резултати от изборите. Много хора отказват да са част от политическия процес. Ние не знаем какви са тези хора  и  какво представляват, но това крие много голяма опасност за държавата и българското общество в една ситуация, в която се намира целия свят - с желание на различни политически актьори по света да действат в чужди държави . Тези хора са подложени постоянно на различен вид пропаганда. Тяхната дистанция с решенията, които правителството взема е все по-голямо, недоверието към правителството става все по голямо и те се изключват от обществения живот".

Анализаторът изказа мнение, че въпреки желанието да се разтресе партийната и политическата система, конституцията дава доза стабилност. Той смята, че е грешка президентът да се ангажира с политически проекти, защото държавният глава  според конституцията трябва да е неутрален арбитър и да не взема страна в партийния живот. Така основният проблем на президента и служебното правителство е, че политическите партии не им вярват.

"БСП са вече в открита борба с президента. ПП също е  в открита война. ГЕРБ са на приливи и отливи. Тези войни не са на принципна основа, а на личностна основа. Това създаде  тази ситуация, в която от първия ден на това служебно правителство има протест", допълни Стефанов.

По думите му  войната в Украйна ще бъде една от основните  точките на  противопоставяне в тази кампания - като се започне от газовите доставки и се стигне до състоянието на икономиката ни.

"Парадоксът за мен е, че точно в този момент трябва да се намери някакъв консенсус в посоката на държавата, която трябва да върви. А виждаме точно обратното -  едно наистина много високо ниво на радикализация, едно ниво на разделение, което не разрешава да се вземат поредица от стъпки, от решения  в една и съща посока", заключи политологът. 

Той допълни, че винаги преди избори темата за честния вот  излиза на преден план, а след изборите бързо затихва. Преборването на купения вот не може да стане със свети и временни мерки, а с промени в законодателство, които да държат отговорни политическите партиите, които си позволяват да правят такива неща.

Цялото интервю може да чуете от прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възможно е някои европейски производства да се изнесат в САЩ

Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..

публикувано на 04.04.25 в 16:40

Въздухът, който дишаме - епизод 2

Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив.  Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..

публикувано на 04.04.25 в 13:06

55 години Факултет по дентална медицина в Пловдив

С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации.  Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..

публикувано на 04.04.25 в 09:56

Митата на Тръмп ще попарят като слана европейската икономика

„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света  и наложи мита за вноса.   За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24%  и т.н. Стабилността на управлението и търговските..

публикувано на 03.04.25 в 17:02

Историята на Пловдив започва от могилата на Брезовско шосе

Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта.  Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..

публикувано на 03.04.25 в 16:57