"От днес подновихме разкопките на селищна могила "Юнаците", средствата са осигурени от Министерство на културата", това съобщи за Радио Пловдив гл. ас. д-р Камен Бояджиев, от Националния археологически институт с музей към БАН, ръководител на проучванията.
Д-р Бояджиев съобщи, че първите за годината разкопки са осъществени от 10 юли до 6 август със средства от РИМ - Пазарджик и фондация "Балканско наследство". От музея са отпуснали над 6000 лв., от неправителствената организация 5000 лв. за работа с доброволци и студенти.
След известно забавяне министерството финансира работата на екипа с 40 000 лева. Разкопките ще продължат до средата на септември и се очаква да бъдат проучени две постройки от каменно-медната епоха. В едната има открито зърнохранилище и още няколко съоръжения, чието проучване предстои, както и много фрагментирани керамични съдове.
Паралелно се прави и сондаж до могилата, където се изследва по-ранно обитаване. Датировката на пластовете там е от финала на VІ и първата половина на V хилядолетие пр.Хр.; или от около 5000 до 4500 години пр.Хр. (краят на неолита и първата половина на каменно-медната епоха).
От първите находки тази година e шило от мед, което дава данни за началото на използването на металите през каменно-медната епоха.
Открити са и фрагменти от накити, антропоморфни фигурки, прешлени за вретено и сечива.
Припомняме, че в България това е единственият обект отпреди повече от 6000 години, които се проучва и извън селищната могила. В Юнаците бе открито най-старото злато, с което могилата стана известна в археологическата наука у нас и в чужбина
Нова книга на ИК "Жанет 45", в програма "Точно днес" представяме " Пътна връв " с авторката Наталия Делева . „Пътна връв“ е фин, въздействащ роман за последствията от семейното насилие върху децата през погледа на жена, напуснала родината си, която се опитва да изгради нов живот. С помощта на терапия, тя започва да осмисля преживяното..
Теодосий Спасов ще представи новия си проект Balkan moods тази вечер в Малката раннохристиянска базилика, в Пловдив, съобщават организаторите от „Камерна сцена Пловдив“ и международния младежки фестивал „Кръстопът“. Проектът е плод на сътрудничеството и алхимията между петима артисти, които представят нов репертоар за квинтет, отличаващ..
В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..
През 60-те години на ХІХ век, преди да стигне до откриването на Троя, тогава все още непрочутият Хайнрих Шлиман първо изследва острова на цар Одисей – Итака, където не намира нищо особено. После минава през Микена, градът на цар Агамемнон, а също и през Тиринт. Когато стъпва на егейското крайрежие на Турция, той първо отива в селото Бунарбаши,..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 1 2 . 07. 202 5 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Ърскин Колдуел. Божията нивица. 216 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Иън Макюън. Изкупление. 402 стр., 6А, Колибри, 2025. Капка Касабова. Анима. 480 стр., 7А, ICU, 2025. Сю Хинсенбъргс...
Следим археологическо лято 2021, за селищната могила Юнаците, проучванията там и новите открития, за разкопките, разговаряме с научния ръководител на екипа доц. Явор Бояджиев от Националния археологически институт с музей към БАН. Той започва 21-и сезон на уникалния обект, с финансиране от 41 000 лева - от Министерство на културата и от Регионалния..