Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подновиха разкопките на селищна могила "Юнаците"

Археолозите проучват две постройки отпреди 5000 години пр. Хр.

"От днес подновихме разкопките на селищна могила "Юнаците", средствата са осигурени от Министерство на културата", това съобщи за Радио Пловдив гл. ас. д-р Камен Бояджиев, от Националния археологически институт с музей към БАН, ръководител на проучванията.

Д-р Бояджиев съобщи, че първите за годината разкопки са осъществени от 10 юли до 6 август със средства от РИМ - Пазарджик и фондация "Балканско наследство". От музея са отпуснали над 6000 лв., от неправителствената организация 5000 лв. за работа с доброволци и студенти. 

След известно забавяне министерството финансира работата на екипа с 40 000 лева. Разкопките ще продължат до средата на септември и се очаква да бъдат проучени две постройки от каменно-медната епоха. В едната има открито зърнохранилище и още няколко съоръжения, чието проучване предстои, както и много фрагментирани керамични съдове.

Паралелно се прави и сондаж до могилата, където се изследва по-ранно обитаване.  Датировката на пластовете там е от финала на VІ и първата половина на V хилядолетие пр.Хр.; или от около 5000 до 4500 години пр.Хр. (краят на неолита и първата половина на каменно-медната епоха).

От първите находки тази година e шило от мед, което дава данни за началото на използването на металите през каменно-медната епоха. 

Открити са и фрагменти от накити, антропоморфни фигурки, прешлени за вретено и сечива. 

Припомняме, че  в България това е единственият обект отпреди повече от 6000 години, които се проучва и извън селищната могила. В Юнаците бе открито най-старото злато, с което могилата стана известна в археологическата наука у нас и в чужбина



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пламен Монев с нова живописна изложба в галерия "Дяков"

Тазгодишният лауреат на Годишната награда на Галерия „Дяков“ за принос в развитието на живописта Пламен Монев открива  изложбата си „Между Черно и Бяло море“. Живописните му платна  водят почитателите на места, където очите се изпълват с необятността на морската шир, дори когато тя е само загатната. Монев е завършил  Националната..

обновено на 19.09.24 в 10:08

Куклената актриса Мария Лазарова представя книга

Куклената актриса Мария Лазарова написа първата си книга за деца. Повече от 25 години животът й е свързан с ДКТ Пловдив, където участва в стотици постановки, превръщайки се в познати и непознати герои. През 2000 година напуска трупата и се отдава на магията на телевизията. Заедно с нейния син Георги Лазаров – актьор и режисьор, създават..

публикувано на 19.09.24 в 10:05

Увлекателен разказ за Япония от първо лице

Книгата на Юлияна Антонова Мурата „Хай хай, Япония“ ще бъде представена в Дом на културата „Борис Христов“. Това е последната книга от четирилогията с кратки разкази по истински случаи и е послание за приятелство. Юлияна Антонова-Мурата е завършила 91-ва Немска езикова гимназия „Проф. Константин Гълъбов“ и немска филология и психология..

обновено на 19.09.24 в 09:12

Два спектакъла на "Сцена на кръстопът"

Спектакълът „Метаморфози по Овидия"  на Драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград е поредното заглавие, което пловдивската публика ще види в рамките на 28-то издание на Есенния международен театрален фестивал „Сцена на кръстопът“. Спектакълът под режисурата на Стайко Мурджев и сценография и костюми на Никола Налбантов е с номинация Икар..

обновено на 19.09.24 в 08:42

"Вицекралят Банк" гостува на сцената на Драматичния театър

Националният театър на Будапеща – Унгария представя „Вицекралят Банк“ от Йожеф Катона на Голяма сцена на Драматичния театър. Режисьор на спектакъла е Атила Виднянски. Мащабната историческа драма с размаха на Шекспирово платно разказва за смутните времена на Средновековието.  Пиесата заема особено място в историята на Унгария. Забранена от..

публикувано на 18.09.24 в 09:06

Свързани новини

Юнаците разкриват нови тайни от халколита с уникална керамика

Следим археологическо лято 2021, за селищната могила Юнаците, проучванията там и новите открития, за разкопките, разговаряме с научния ръководител на екипа доц. Явор Бояджиев  от Националния археологически институт с музей към БАН. Той започва 21-и сезон на уникалния обект, с финансиране от 41 000 лева - от Министерство на културата и от Регионалния..

обновено на 05.08.21 в 11:29