Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археолозите откриха находки от халколита в пещера "Чая"

Запазена тесличка от каменно-медната епоха, човешки череп с наранявания и кости от пещерна мечка

| обновено на 25.08.22 в 09:37

За втора поредна година се провеждат разкопки на пещера "Чая"  над Чепеларе. Това е единствената пещера в Родопите, която се проучва и през това лято от екип на Регионалния археологически музей - Пловдив и спелеолози от Чепеларе. 

Към обекта вече има маркирана туристическа пътека, която започва от паркинга до разклона за писта „Мечи чал“ и води до праисторическото пещерно обиталище „Чая“. Общината финансира разкопките със сумата от 15 000 лева, като до края на седмицата екипите ще приключат работа.

"Сред интересни находки са тесличка от епохата на халколита, до човешки череп, както и кости от пещерна мечка, които предстои да се изследват от учените", каза археологът София Христева, от Регионалния археологически музей-Пловдив, ръководител на проучванията.

Христева веднага след проучванията на пещера Чая ще бъде ръководител на разкопките на Небет тепе в Пловдив. Там ще се работи по големия проект на общината за социализация на Небет тебе и Източната порта. За реализацията на проекта „По крепостните стени на Филипопол“ са заложени  8 милиона лв., като 6 милиона от тях са безвъзмездно финансиране по оперативна програма „Региони в растеж”, а другите 2 млн. лева съфинансиране със заем, който общината изтегли от "Фонд за устойчиви градове".

Живка Танчева разговаря със София Христева, повече в звуковия файл по темата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Великите европейци - Фридрих Ницше

Тази музика е на един почти неизвестен за широката публика композитор, но иначе безкрайно известен мислител - Фридрих Ницше, филолог, философ, писател. Освен като композитор, в България той не е особено известен и като поет, макар че и философията му се състои от много поезия. Преди около век негови стихове превеждат Пенчо Славейков и Гео Милев. Но ето..

публикувано на 11.04.25 в 13:57

В "Срещите" разговор за Елена Рьорих и нейното наследство

Тази събота чрез издателят Валентин Марков в "Срещите" гостува голямата дама на Русия - Елена Рьорих. Философ, изследовател, писател. Дамата, която изрече думите:"Омразата никога не се унищожава от омраза. Само доб, такъв е вечният закон". И още една нейна поръка:" Есмихнете се на трудностите по пътя си. Гарантирам ви, че ще спечелите".  Слушайте..

публикувано на 11.04.25 в 10:40

Изложба търг "В помощ на парка" в НБ "Иван Вазов"

Днес от 18:00 часа в Народна библиотека „Иван Вазов“ ще се състои изложба търг под надслов „В помощ на парка“. В експозицията ще бъдат подредени живописни платна от пленера „Творците“, а организатор на събитието е Ротари клуб Пловдив – Пълдин. В търга ще бъдат включени картини на известни пловдивски творци като Ели Станчева, Маргарита..

публикувано на 11.04.25 в 05:53

"Рецитал край каменната маса" в Етнографския музей

Тази вечер в Етнографския музей в Пловдив  ще бъде представен поетичният сборник „Рецитал край каменната маса“, събрал творби на три поколения поети от фамилията Левчеви - Любомир, Владимир и Боян. Техни стихове ще прочетата актьорите Руси Чанев и Валентин Ганев. Книгата е лиричен триптих и е разделена на три цикъла - Любов, Свят и Бог - теми,..

публикувано на 10.04.25 в 07:40

Лили Кючукова рисува "В чест на Лотрек"

Алианс Франсез представя специална изложба от творби на Лили Кючукова. Тя е  „В чест на Лотрек”  и е вдъхновена от големия френски художник пост импресионист Анри Тулуз Лотрек, от чието рождение се отбелязват 160 години.  Творческото наследство на Тулуз-Лотрек включва около 600 картини, около 330  литографии , 31 плаката, 9 гравюри „..

публикувано на 10.04.25 в 07:36

Свързани новини

Нови атракции за туристи в Чепеларе

Чепеларе посреща своите туристи с два нови маркирани туристически маршрута. Атрактивната екопътека „Старата воденица“ започва при последната сграда на фабриката за ски и стига до вековната сграда, където са снимани емблематични български филми като „Капитан Петко войвода“, „Време разделно“ и др. Започва при последната сграда на..

публикувано на 12.08.22 в 10:32