За втора поредна година се провеждат разкопки на пещера "Чая" над Чепеларе. Това е единствената пещера в Родопите, която се проучва и през това лято от екип на Регионалния археологически музей - Пловдив и спелеолози от Чепеларе.
Към обекта вече има маркирана туристическа пътека, която започва от паркинга до разклона за писта „Мечи чал“ и води до праисторическото пещерно обиталище „Чая“. Общината финансира разкопките със сумата от 15 000 лева, като до края на седмицата екипите ще приключат работа.
"Сред интересни находки са тесличка от епохата на халколита, до човешки череп, както и кости от пещерна мечка, които предстои да се изследват от учените", каза археологът София Христева, от Регионалния археологически музей-Пловдив, ръководител на проучванията.
Христева веднага след проучванията на пещера Чая ще бъде ръководител на разкопките на Небет тепе в Пловдив. Там ще се работи по големия проект на общината за социализация на Небет тебе и Източната порта. За реализацията на проекта „По крепостните стени на Филипопол“ са заложени 8 милиона лв., като 6 милиона от тях са безвъзмездно финансиране по оперативна програма „Региони в растеж”, а другите 2 млн. лева съфинансиране със заем, който общината изтегли от "Фонд за устойчиви градове".
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..
В навечерието на 24 май Народната библиотека „Иван Вазов“ ще издава безплатно читателски карти. Днес през целия ден ще бъдат издавани безплатни карти на новите читатели, на потребителите, чиито карти изтичат до края на месеца, както и на притежателите на карти с вече изтекъл срок. В Детския отдел на 23 май също ще бъде безплатно..
Чепеларе посреща своите туристи с два нови маркирани туристически маршрута. Атрактивната екопътека „Старата воденица“ започва при последната сграда на фабриката за ски и стига до вековната сграда, където са снимани емблематични български филми като „Капитан Петко войвода“, „Време разделно“ и др. Започва при последната сграда на..