Внезапно отворила се пещера в Смолян погълна част от дома на жител на областния град, а това наложи общината да обяви частично бедствено положение.
За инцидента, свързан с карстовите пещери в Родопите, говорим с директора на Музея на родопския карст в Чепеларе Марин Господинов, който е спелеолог.
"Това, което видях на място, е една отворена пропастна пещера, с доста голяма входна зала, с обем около 720 кубика и височина 23 метра. Тъй като се е отворила в имота на човека, това е много сериозно. Иначе в природата има и много по-големи", обясни той.
Дали има опасност за къщите наоколо, засега не може да се каже, тъй като понякога има вторични срутвания. "За това трябва да се обследва сериозно районът, който е карстов. Преди 20 години се отвори малка пещера на Пампорово, която още си е такава, каквато бе в началото", коментира експертът.
От община Смолян съобщиха, че ще търсят помощ от държавата за извършване на прецизирано обследване.
"Засега това е опасно, защото каверната се е отворила точно под гаража на семейство Илиеви, който буквално виси над входа на пещерата. Отделно има и термогравитационни блокове от самото срутване, които още не са пропаднали. По принцип такъв опасен вход се обрушва, но гаражът пречи", обясни Господинов.
Той разказа и за социализацията на праисторическото пещерно обиталище "Чая", до което преди месец бе открита туристическа пътека.
"Бяха открити интересни артефакти - цяла чаша от ранножелязната епоха, каменна брадвичка от халколита и др., които ще обогатят нашата експозиция. Рядко се откриват такива пещери в нашия район, които съчетават всичко, интересно на туристите", каза директорът на Музея на родопския карст.
Цялото интервю на Живка Танчева с Марин Господинов е в прикачения файл.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..