Седем партии биха влезли в парламента, ако изборите бяха днес. Това сочи социологическо проучване на агенция „Тренд“ по поръчка на в-к „24 часа“. То е осъществено в периода 15-22 август, по метода пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“, чрез таблет, сред 1007 пълнолетни граждани. Проучването е представително за пълнолетното население на страната.
Разликата между ГЕРБ и „Продължаваме Промяната“ (ПП) е близо 5%. Партия ГЕРБ получава подкрепата на 24,4% от гласуващите, а ПП – 19,6 на сто. ДПС и „Възраждане“ се подреждат на трето и четвърто място със съответно 10,6% и 10,3% подкрепа. На пета позиция се нарежда БСП с 8,6%. „Демократична България“ събира подкрепа на 7,3% от гласуващите, докато партията на Стефан Янев – „Български възход“ през август преминава парламентарната бариера с 4,5%. Партията „Има такъв народ“ получава гласовете на 3,9% от респондентите. Под 4% остава формацията около Манолова (1,9%) и ВМРО (1,2%).
От проучването става ясно, че 61% от всички интервюирани искат редовно правителство на всяка цена след предсрочните парламентарни избори. Около 19% от интервюираните смятат, че трябва да има нови избори, ако компромисите за създаване на кабинет са твърде големи.
От данните на „Тренд“ става ясно, че на три приблизително равни дяла е разпределено отношението към служебния кабинет - 32% го одобряват, 34 на сто изразяват отрицателно отношение, а останалите 34% посочват опцията „не знам/не мога да преценя“.
Според 40% от респондентите най-големите проблеми, пред които е изправена страната ни в момента, са повишаващите се цени, а 19 на сто посочват енергийната криза. Това сочат данните от отворен въпрос, на който всеки един от интервюираните лица е имал право да даде до три отговора. Следващите два проблема в подредбата също са със социална насоченост – бедността (11 процентни пункта) и ниското заплащане на труда (9 процентни пункта). С идентичен дял се нарежда и корупцията (9 процентни пункта).
До днес избирателите с трайни увреждания могат да подадат заявление за гласуване с подвижна избирателна кутия. Това се отнася за избиратели, които не са подали заявление до 18 март. Те могат да заявят гласуване в подвижна урна, при условие че в населеното място, където ще гласуват, е назначена подвижна СИК.
Между 40 и 42% избирателна активност в Пловдив-град прогнозира социологическата агенция "Неохрон" в оповестено днес проучване на нагласите на пловдивчани. Интервюирани са 655 пълнолетни граждани между 26 и 29 септември чрез телефонни интервюта с полустандартизиран въпросник. Извадката е представителна за пълнолетното население на града, като..
Ниска степен на предвидимост по отношение на изборите в неделя показва моментната снимка – няколко дни преди вота. Известно е, че в следващите дни тепърва ще решат стотици хиляди гласоподаватели. Очаква се в изборите да участват около и под 2.6 милиона души (около 39% от официалния списък, като почти пренебрежима част от тях се очаква да..
Между шест и осем партии биха влезли в 48-ото Народно събрание, ако изборите са днес. Това показва национално представително проучване за електоралните нагласи, проведено от агенция „Тренд“. Изследването, по поръчка на в-к „24 часа“, е реализирано в периода между 21 и 27 септември 2022 г. чрез пряко полустандартизирано интервю „лице в лице” с таблет..
Денят, който поставя финал на предизборната кампания, формулира горещите теми на времето около изборните нагласи, състоянието на обществената среда и прогнозите за съдбата на политическите партии, предопределена от мъдростта и емоциите на избирателите. Последните анализи на Социологическа агенция „Алфа Рисърч“ коментираме с Геновева Петрова...