"Историческата съдба на българския народ в миналото често не е била благосклонна към него. Освобождението през 1879 г. е свързано с изключително жестоко разпокъсване на българския народ – от петте му части – Княжество България е в най-доброто положение с относителна автономия, Източна Румелия е провинция на Османската империя, Македония и Одринско са оставени на съдбата на империята, която всички знаят, че загнива, Северна Добруджа е предадена на Румъния като компенсация, че Русия взима Бесарабия от нея, а част от българите в Пиротско са предадени на Сърбия." Това обясни директорът на РИМ - Пловдив д-р Стефан Шивачев.
Той подчерта, че е било логично един освободен народ да започне да работи за своето благоденствие и стопански приоритет, но се оказва, че национално-обединителната програма на българите е станала основата за историческото развитие на Княжеството, на Македония, Румелия, Одринско. "И когато през септември 1885 г. е извършено Съединението успешно и защитено, то именно е отправната точка, която дава възможност вече най-голямата на Балканите държава по територия и по население - Княжество България, да тръгне в съвсем различна насока на развитие. Македония и Одринско остават, но тогава и народът, и държавата се чувстват достатъчно могъщи да продължат по своя път."
Съединението е дело на цялото българско общество, подчерта Шивачев. И когато то е обявено, първоначално в Европа никой не е вярвал в успеха му. Когато обаче цялото българско общество, князът, министър-председателят Петко Каравелов, министрите, всички политически партии са застанали като един зад Съединението, ученици, студенти, българи от цяла Европа са се качили на влаковете и са отишли да защитават акта на Съединението. И българите успяват да докажат на Европа, че този акт не може да бъде пренебрегнат.
"Един малък народ сам, независимо от желанието на Великите сили, постига своето обединение".
По думите на Шивачев обаче, съпоставките с дръзновението на хората и желанието за обединение тогава и сега, не са в полза на случващото се днес.
"За успеха на Съединението спомага и способността на тогавашните държавници да оценят геостратегическия избор на българите и да го подкрепят. „В днешния ден, виждаме, че управляващите в България и политическата класа, не са на висотата на историческия момент и вината за изборите, които сме направили, е само наша. Трудни моменти има всеки един народ. Нашият народ е жилав, трябва да осъзнае, че само ние можем да си помогнем. А българите искат това."
Шивачев обаче бе категоричен, че не трябва да чертаем само песимистична картина, защото има много оптимизъм, заради младите талантливи хора.
"Лошото е, че българската политическа класа не залага на тях, а - на някакви свои ядра и после някой използва това. Ако политиците успеят да активизират младите хора, да ги накарат да гласуват и те направят и своя избор, тогава ще има и оптимистично бъдеще за България.
Цялото интервю - звуковия файл:
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува един от водещите кардиохирурзи д-р Андрей Неутов, завеждащ на новото отделение по кардиохирургия в УМБАЛ "Пълмед". В Пловдив го води професионалния път, а в България за първи път пристига през далечната 2001 година по лична покана на проф. Александър Чирков. Идва за да специализира - първо..
Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..
„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..
"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..