Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметове настояват за още техника в наводнените села

| обновено на 12.09.22 в 11:48

От днес започва поетапна дезинфекция на улици, обществени сгради и частни дворове в наводнените села Богдан, Каравелово и Слатина, за да не се допусне разпространение на заразни болести. Водата в цялата община продължава да е негодна за пиене и готвене. Здравните власти разрешават употребата й само за битови нужди, съобщават от Кризисния щаб в Карлово.

Усилията са насочени на първо място към разчистване и укрепване на речните корита в засегнатите села. На някои места наносите достигат до 4 метра височина и ако не бъдат отстранени има опасност при нов проливен дъжд, селата отново да бъдат наводнени. 

Продължава разчистването на улиците и частните дворове, посочват от Кризисния щаб. Електрозахранването е възстановено почти навсякъде, екипи на ВиК работят за възстановяване на водоснабдяването. 

Трябва ни повече техника - и по-тежка, и по-малка, за да се справим с почистването на наводнените къщи и тоновете кал, тиня и дървени трупи по улиците. Това заявиха в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив кметовете на 2 от пострадалите карловски села - Христо Иванов на Богдан и Петър Делков на Слатина.

В Слатина голяма част от къщите вече са разчистени от калта, но все още 4 къщи продължават да се наводняват заради високото ниво на реката. "Трябват ни по-големи машини. Сега работят един голям верижен багер, 4 самосвала, 2 бобката, 2 малки верижни багера. Техниката идва от цялата страна - Панагюрище, Сопот, Брезово и т.н., дори от пловдивски футболен отбор", разказа кметът Петър Делков.

В Богдан също очакват тежка верижна техника, която да работи по разчистването на речното корито. "Тук ни трябва малогабаритна техника, за да разчиства дворовете и къщите на пострадалите. Работят много доброволци, но само на ръка не може да се изчисти огромната мръсотия", обясни кметът Христо Иванов.

И в двете села няма вода, а там където тече, тя е негодна за пиене и за домакински нужди. 

Създадена е организация за раздаването на хранителни продукти и вода на пострадалите в карловските села, като това става в кметствата всеки ден от 12.30 до 14.00 ч.

И двамата кметове се надяват на помощ от държавата за по-бързото преодоляване на щетите.

Цялото интервю на Паолина Комсалова с кметовете на Богдан и Слатина е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българите са като „вътрешни емигранти“ на изборите

В ЦИК са получени 30 688 заявления от българи за гласуване в чужбина, което бележи намаляване на заявленията спрямо предходните избори на 9 юни, когато са били малко над 38 000. С 20% са намалели желаещите да гласуват в чужбина спрямо предходните избори. А на деветоюнските също е отчетено намаление от 20 процента, което говори за обща..

публикувано на 02.10.24 в 16:30

Скандалът "Разград" е звучен шамар за театралния сектор

Случаят с театъра в Разград е звучен шамар за целия сектор и трябва строг контрол за изразходване на средства от културните институти. Това в заяви в интервю за Радио Пловдив председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев.  Страшен звучен шамар към целия сектор. За..

публикувано на 02.10.24 в 16:00

1/2 от водоизточниците у нас са без разрешение за ползване

На 30 септември 2024 г. изтече 6-месечният срок за становища по обществената консултация за проектите на Световната банка за Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ) за периода 2025 – 2027 г. Тези планове постановяват къде са водите и водните басейни на България и какви са управленските мерки по осигуряване на достъп до ползването им и..

публикувано на 02.10.24 в 15:53

Спестяванията у нас растат, икономисват 22% от българите

В България спестяват само 1,2 млн. души или 22 процента от пълнолетното население, показва проучване на агенция "Тренд". Около 84 процента от спестяващите го правят през банкови депозити, съобщи в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив Стоян Панчев, икономист от Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП). По думите му около 68 процента от..

публикувано на 02.10.24 в 15:30

Обновиха зала "Археология" в РИМ Пазарджик с над 1,3 млн. лв.

От тази седмица заработи новата зала „Археология“ на Регионалния исторически музей – Пазарджик, която беше модернизирана по проект за ревитализиране на пространството и обновяване на експозицията. Общо 1 365 000 лева са вложени в реновирането на залата, предстои да бъдат внедрени в нея и софтуерни продукти за интерактивно преживяване на..

публикувано на 02.10.24 в 11:20