Венцислава Великова пише първите си два разказа още в миналия век, както самата тя казва, но първата си книга „Странна сбирка от разкази“ издава през недалечната 2019-та година. Тя е писател и творец, който прави картини от плетени на една кука, а и не само, цветни шнурчета от памучна прежда. В произведенията й намират място керамика, камъни, дърво, сухи треви, семена. Занимава се активно с изкуство от 2010-та година, когато ражда второто си дете и обстоятелствата се подреждат така, че остава без работа. Тогава се заема с изработването на картините, но историята всъщност започва от шевиците.
Венцислава Великова се обръща към познанието за шевиците, но понеже има известни познания и за старите ни азбуки ѝ прави впечатление, че много от шевиците са повторения на глаголицата. Започва да изучава глаголицата и стига до познанието, че това не е азбука за вербална комуникация, а за комуникация на старите българи с боговете. Това са рунически символи, които са свещени.
Първите ѝ платна, първите ѝ изложби са подарени на читалището в Белослав. Носител е на награда от Община Белослав – „Деятел на културата“ за 2018 година, дадена за принос в развитието на културата в Белослав.
Творческите ѝ търсения минават и през различни конференции, където чете доклади за руническата азбука и за връзката ѝ с шевиците. Всичко това я води до обем от информация и познания в тази посока, свързвайки се с различни хора и попадайки в подобни среди.
„Когато човек има интерес към нещо, той запомня нещата, развива се, дълбае, само и само да навлезе повече в истината. Тогава, вече, започнах да търся и по-различен тип науки, да имам по-различен тип познания. Тринайсет години се занимавам с една друга наука, която ми показа много истини, но стигнах до извода, че не можех просто да изляза, да застана пред хората и да започна да говоря истините в прав текст, тъй като за много от хората, съзнанието на хората не е запознато, не е подготвено да приеме такъв тип информация. И чудейки се как да им дам тази информация, започнах да пиша разкази. В тези разкази, в „Странна сбирка от разкази“, после в „Невестино село“, във всичките двайсет и пет разказа в поредицата „чоВЕЧНИ разкази“ няма нито една легенда, която да съм я чула отнякъде или да е някаква истина казана от баба ми или дядо ми, която да съм пресъздала, няма нищо такова. Просто истината, която аз знам мога да я предложа на хората само, когато я облека в някаква случка от ежедневието. Но, понеже хората възприемат най-добре старото време, преди 200-300 години,обличам я в такава случка, предавам я под формата на легенда, на сказка, с тогавашните герои, с онези имена и така хората я възприемат много по-лесно“, разказва Венцислава Великова.
В електронен вариант, към момента, чакат своя ред да бъдат издадени още две книги, това са „Мая и дядо Еньо“ и „Някой трябва да плати“. Венцислава Великова, обаче, работи и по трета книга "Пазителите", която ще се състои от трийсет истории. Двайсет е пет от тези истории са публикувани във фейсбук групата „чоВЕЧНИ разкази“, но не в пълния си и завършен вариант. Главната героиня в "Пазителите" е едно момиче, което отива на село и попада в стая пълна със скринове и шкафове с шевици. Отваряйки и разглеждайки всяка шевица, тя му разказва различна легенда, различна история.
„Усещанията често ни лъжат, затова трябва да се мисли. Питай душата си, сърцето си, то знае всичко. Преспи с въпроса си вечерта и на сутринта ще знаеш отговора. Една думичка на събеседника, на колегата или продавачката в магазина може да ти даде отговора. Просто заспивайте няколко вечери подред с въпроса и задължително ще ви са даде отговорът, колкото и странно и клиширано да звучи. Но, мислете, мислете, мислете хора. Това ми е посланието и в книгите, и във фейсбук страницата ми, не се оставяйте на стадото и на потока да ви носят. Когато всички гледат напред, вие погледнете нагоре, погледнете настрани ще откриете, че още много неща има да видите и колко още неща сте пропуснали, ако се движите с калната река“, отправя посланието си към хората авторката на „чоВЕЧНИ разкази“.
Венцислава Великова гостува в неделния „Шейкър“, където ни разказва своята история за книгите, старото знание, картините, хората, душата и истината.
Чуйте още, в прикачения файл.
Димитър Кузманов се класира за четвъртфиналите на турнира на твърда настилка от сериите "Чалънджър" в Мансанийо (Мексико) с награден фонд 41000 долара. Българинът разгроми с 6:2, 6:1 Стронг Кирхмайер от САЩ. Срещата продължи 84 минути. Рекордьорът на България по победи за Купа "Дейвис" поведе с 3:0 в първия сет, а след още един пробив в края го..
Марица (Пловдив) ще изиграе днес третия си мач от груповата фаза на Шампионската лига. Мачът срещу хърватския Младост (Загреб) ще се играе днес в зала Дом Одбойке Боян Странич в Загреб от 21:00 б.в. Маричанки загубиха домакинството си на носителя на Шампионската лига от италианския Антонио Карара Имоко (Конеляно) с 0:3 гейма, а Младост загуби като..
От ръководството на Ботев (Пловдив) изразиха недоумението си от назначаването на Радослав Гидженов да ръководи дербито с Локомотив тази неделя. От "жълто-черния" щаб са притеснени, че рефер №2 на България е юноша на "черно-белите", но се надяват, че международния му опит ще го накара да бъде напълно безпристрастен в пловдивското дерби на "Лаута". Ето..
На стадион „Христо Ботев“ се проведе конкурс за изграждане на паметника на неповторимия Динко Дерменджиев – Чико. Бележити пловдивски творци се включиха и представиха своите идеи пред специално жури под председателството на кмета на град Пловдив Костадин Димитров, представители на „Фондация Жълто и Черно“, ПФК „Ботев“, „Сдружение ПФК Ботев“ и видни..
Строителният предприемач Илиян Филипов излезе със специална декларация в подкрепа на президента на Ботев (Пловдив) Антон Зингаревич. Именно фирмата на Филипов довърши стадион „Христо Ботев“ и продължава да работи по окончателния финал на модерния проект по всички стандарти на УЕФА. Ето официалната позиция на Илиян Филипов: "Скъпи ботевисти, братя и..