Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

192 училища в областта отварят врати, в 14 още текат ремонти

| обновено на 14.09.22 в 15:10

Нормално ще започне новата учебна година във всичките 192 училища в Пловдивска област. Само в 14 от тях ремонтите ще продължат, но това няма да попречи на учебния процес. 

Това заяви пред Радио Пловдив Антоанета Пакова, началник на Регионалното управление по образование в Пловдив. Тя уточни, че ремонти текат в 6 училища в Пловдив. 

Две държавни учебни заведения – Националната търговска гимназия и Професионалната гимназия по битова техника, няма да открият учебната година в своите сгради заради започналите там дългоочаквани ремонти. Затова учениците ще бъдат преместени в други училища. Възпитаниците на Националната търговска гимназия се преместват в две училища в район „Тракия“ - СУ „Св. Софроний Врачански“ и СУ „Св. Седмочисленици“. А учениците от Професионална гимназия по битова техника ще се обучават в сградата на Професионална гимназия по механотехника в Пловдив.

В ОУ „Душо Хаджидеков“, чиито покрив беше унищожен от пожар, 9 паралелки ще бъдат преместени във втора база на самото училище, а останалите ще се обучават в СУ „Климент Орхидски“.

В училище „Найден Геров“ в Столипиново, където също имаше пожар, учебната година ще започне нормално, тъй като като там изгорелите материали са само в двора, а сградата не е засегната.

Наводненият карловски регион

В Карлово в Професионалната гимназия по железопътен транспорт учебната година ще бъде открита от служебния министър на образованието проф. Сашо Панов. Там теренът около училището е разчистен, част от залетите помещения също са разчистени, някои са ремонтирани. Остава да се ремонтират помещенията в приземния етаж, които са били залети от наводнението.

Антоанета Пакова припомни, че след намесата на просветното министерство и пловдивския областен управител е постигнато споразумение и фирма „Антомагистрали“ ще подпише договор с училищата за превоз на ученици от други населени места до Карлово.

Конкурсите за училищни директори

Няма никакво напрежение в Пловдив, увери Антоанета Пакова. От обявените за конкурси 38 училища в града и областта в 18 са назначени директори, които ще изпълняват длъжността до обявяването на кокнурс. В другите 20 училища остават досегашните директори, също до конкурс.

Отоплението в училищата

Към момента се анализира събраната от МОН информация за вида на горивото и възможностите за преминаване към алтернативно отопление. Изпълнителната власт ще съдейства максимално за решаването на този проблем, обясни началникът на РУО Пловдив. Тя изрази надежда, че няма да стигнете до затваряне на училища заради липса на отопление.

Търсене на учители

В Пловдив няма недостиг от преподаватели, тъй като за всяка позиция има много кандидатстващи учители. Обикновено се търсят учители по математика, информатика, чужди езици, но и начални учители и преподаватели за целодневна организация в учебния ден.

Забелязва се интерес на младите хора към професията учител. Престижът на професията се повишава, а това се дължи и на високото на учителските заплати.

Професията на учителя вече е привлекателна и вече има висока позиция като обществен статус, убедена е г-жа Пакова.

Повишаването на повишаването на обучението в училище може да се постигне чрез повишаване на квалификацията на учителите. Затова призивът към тях е да прояви интерес и да се запише на различни обучения, които ще им повишат професионалната квалификация. 

Интервюто на Живка Танчева с Антоанета Пакова е в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50