Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба на национални шевици в Етнографския музей

Две изложби ще бъдат открити в Етнографския музей днес и утре. Едната се нарича „Мостът между традиции и съвремие“ и е по случай 54 години от създаването на колектив за национална шевица и орнаментика „Росица Чуканова“. Другата изложба е посветена на 175-ата годишнина на Къща Куюмджиоглу- днешния Етнографски музей. 

Регионалният етнографски музей в Пловдив открива изложбата на колектив за национална шевица и орнаментика „Росица Чуканова“ „Мостът между традиции и съвремие“ по случай 54 години от създаването му.

„Мoстът между традиции и съвремие“ е изложба, която ни връща към културното наследство и знание , трупано векове, oнова, което носи българската шевица.

Милена Милушева, председател на Колектив за национална шевица и орнаментика „Росица Чуканова“, припомни за Радио Пловдив, че притежаваме истинско съкровище, за което вероятно дори не си даваме сметка. 

Това знание е втъкано както в изложените национални носии /издирени, окомплектовани и възстановени/, така и в онези, изработени изцяло с нови материали по образци на дедите ни. Представят се и съвременни дамски тоалети и предмети – пана, тишлайфери, карета. 

" С мотото на изложбата правим връзката между традицията, между миналото, онова, което е вътре в нас със съвремието - изработването на новите дамски тоалети с орнаменти, много пана, които могат да бъдат аранжирани в българския дом.  От години мислим да направим подноси с български шевици за онези, които все още намират място на шевицата." - каза Милена Милушева.

На 15 септември ще се открие изложбата на Регионалния етнографски музей в Пловдив „Къща Куюмджиоглу – 175 години история“. Тя е посветена на кръглата годишнина от построяването на най-красивата и представителна къща в Стария град.. Изложбата ще преведе посетителите през историята на рода Куюмджиоглу, построяването на къщата, перипетиите и стихиите, на които е устояла, зараждането на идеята за етнографски музей в Пловдив и нейното реализиране.

Директорът на Етнографския музей – доц. Ангел Янков отбеляза в разговор за предаването „Точно днес“ , че сградата сама по себе си е уникална амалгама и в архитектурно, и в символично отношение. 

" Куюмджиевата къща е забележителна и тук думата "уникална" е много на място, защото като нея няма втора по няколко причини. Тя е образец на българския барок. Дадена е във всички каталози на архитектурата като такава. От арх. Христо Пеев до арх. Матей Матеев- архитектите, които описват това и доказват, че това е един закъснял барок. Съчетанието между изтока и запада се вижда много добре. Неслучайно къщата е обявена още 1927 година за старина. Тя е била като модел за всички останали къщи, които се правят в българските градове. " - коментира доц. Янков.

На арх. Христо Пеев принадлежи сравнението: „Къщата на Аргир Куюмджиоглу (сега Етнографски музей) е интересна сграда, която като разперила криле голяма птица е кацнала върху старите зидове на градската крепостна стена.“

Изложбата „Мостът между традиции и съвремие“ ще може да бъде посетена до края на месеца, а посветената на 175 години от построяването на Къща Куюмджиоглу ще остане до 31 октомври.

Може да чуете репортажа от Регионалния етнографски музейПловдив на Христина Йорданова за двете нови изложби.

По публикацията работи: Антоанета Петричанска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Четири дни фестивал на комедията в Пловдив

Фестивалът на Комедията Пловдив 2024 стартира в Дом на културата „Борис Христов“. В рамките на четири дни на сцената ще бъдат представени „Комеди Революция“ с разнообразни стилове и оригинални шеги, провокативното комедийно шоу „Остри езици“, както и забавното и събиращо за един час в непрекъснат смях различни комедианти „Смешният час“. В..

публикувано на 22.08.24 в 07:14

Петя Кокудева ни отвежда с къси разкази в 24 държави

Писателката Петя Кокудева е любопитен автор, който умее да повежда в странни светове. Този път - в 24 държави в различни посоки и краища на света, за да ни разкаже 100 много кратки истории. Те разкриват не само нейното пристрастие да се среща и общува с различни хора, но и вкоренената в народопсихологията им порода, в която прозират мъдрост, искреност,..

публикувано на 21.08.24 в 09:53

Изложба "Море" открива Светлозар Чавдаров

Директорът на Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“ в Пловдив Светлозар Чавдаров ще представи самостоятелна си изложба " Море ". Откриването е тази вечер от 18:30 часа в Картинна галерия "Даново училище" - Перущица.  Изложбата се реализира по покана на Историческия музей в Перущица и ще може да се разгледа в следващия един..

публикувано на 21.08.24 в 08:00

ДКТ "Васил Друмев" - Шумен представя в Пловдив "Осъдени души"

Драматично-куклен театър „Васил Друмев“ – Шумен представя на сцената на Лятно кино „Орфей“ “Осъдени души“. В главната роля на отец Ередия зрителите ще видят Николай Илиев, който се завръща на театралната сцена с произведението на Димитър Димов след 10 години. Той ще си партнира с Елена Петрова – Фани Хорн, а в ролята на французина Жак Мюрие..

публикувано на 21.08.24 в 07:04

Епископската базилика в юлското издание на ЮНЕСКО

При мен пристигна юлският брой на World Heritage Review. Щастлив съм, че заедно с дирекция „Туризъм“ на община Пловдив включихме един от най-знаковите ни обекти – Епископската базилика на Филипопол в официалното издание на Центъра за културно наследство на ЮНЕСКО, което бе публикувано в рамките на 46-тата сесия на Комитета за световно наследство...

публикувано на 20.08.24 в 13:05