Между това какво и как ще избираме, за да бъдем по-честни към себе си, и какъв разказ за политическия живот на държавата чухме от предизборните послания? Успяхме ли да отличим същественото от фоновия медиен шум с ясно назоваване на проблемите в зациклилото управление на страната? Събеседник по темата е политологът и преподавател в УНСС д-р Александър Димитров.
"Партиите карат на автопилот, защото за тях е много голям предизборният цикъл, който продължава. Не виждам нищо различно и ново у тях, за да се разгърнат пред електората и да го привлекат. И хората усещат това. Това е една вяла кампания, която по-скоро разочарова".По думите на Димитров, политиците много трудно са успели да влязат в кампанията. Партиите са уморени и затова сега политиците пестят сили за следващите избори, както се е случило миналата година. И природните катаклизми, и международната среда, която притеснява хората, са се отразили на предизборната кампания, в която политическите послания на местна почва са изключително бледи.
"Политическите послания трябва да бъдат активни. Често се смята, че събития с голям отзвук сред обществото, дори и трагични, трябва да се използват. А в общества като нашето - със силна чувствителност по някои въпроси, това връща негативен ефект. По-опитните партии се дистанцираха от това да правят пиар на гърба на нещастието на хората, за да не се интерпретират нещата обратно".
Умората, виждането на тези избори като междинни към следващите, очакванията за ниска избирателна активност и нежелание на партиите да мобилизират електората, както и изчерпването на потенциала на самите говорители в партиите, на ядрата, от които трябва да дойдат смислените идеи, са причина за дефицита на смисъл в политическото говорене, подчерта Димитров.
Социалните мрежи, като съвкупност, в която се води политически дебат, се ползват като по-големи или по-малки балони от непрекъснато повтарящи се потребители на информацията. Разширяването настрани към обикновения гласоподавател, характерно за САЩ, където има голямо влияние на социалните мрежи, не се наблюдава у нас.
"В мрежите у нас се вкарва всякакъв шум, има всякаква политическа сатира, но това не възпроизвежда мащабен електорален ефект, който да води до промяна в гласуването".
По думите на Димитров, настоящата предизборна кампания е още по-вяла и от предишната.
"Абсолютно безпрецедентен срок за старт е да си разпънеш шатрата 10 дни преди гласуването. Политиците в Пловдив дори не направиха и традиционната разходка по Главната улица. Има притеснения у политиците и подценяване на живото участие. А посланията без жива връзка заглъхват".
Между политическите опоненти липсва търпимост и това ще го видим и в следващия Парламент.
Цялото интервю - звуковия файл:
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..
Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси. "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..
64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт. Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..
Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..