Д-р Драгомир Цанев, изпълнителен директор на Центъра за енергийна ефективност “ЕнЕфект“, коментира в предаването „Ден след ден“ мерките за пестене на енергия, които се объсждат в различните страни, включително в България", и на ниво ЕС
Тенденцията за увеличаване на цените енергията през тази година няма да спре, категоричен е той в прогнозата си.
"Поне двойно по- високи ще са сметките за отопление, затова махнете от домовете си всякакви стари и много харчещи уреди - маслени радиатори, „духалки“ и печки с реотани. Най- ефективно в момента е отоплението с климатик с термопомпа".
Драгомир Цанев смата, че в краткосрочен, но в по- дълъг план най- добрият съвет е да се върви към по- голяма енергийна ефективност на жилищните сгради и в бизнеса. Трябва да се засили натискът върху държавата да подпомага прилагането на енергоефективни мерки и да защити уязвимите потребители.
По думите му сме загубили много от спирането на програмата за саниране на сгради, защото това е несравнимо по - добро решение от индивидуалното саниране.
"Жилищната политика у нас е сложна и много от мерките се възприемат като непопулярни от страна на политиците, но който, каквото и даде на гражданите под формата на подпомагане за компенсиране на увеличението или инвестиции в енергийно обновяване на сградите, ще спечели", каза Цанев.
По отношение на мерките за пестене на енергия, които се прилагат в Европа, а някои - като душ за 5 минути, звучат екзотично, експерът определи, като необходими в консуматорските общества и отправени към промяна на поведенчески модели, което не е лесно.
"Ние имаме много сериозен опит да пестим енергия, за съжалинение някои от мерките ни връщат във времената на режим -и, които искаме да забравим. Но в западните държави става дума за дисциплиниращ ефект. И 5-10% от потребяваната енергия да се спести, това е много важно".
Трябва да си признаем, че сме разточителни, свикнали сме климатиците ни да се 20 градуса през лятото, а зимата на 25 градуса. А трябва да е точно обратното, защото то е и по- здравословно и пести електричество, акцентира енергийният експерт.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..