Изследването е проведено „лице в лице“ с таблети между 31 август и 8 септември 2022 г. сред 1000 пълнолетни българи. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Абсолютната максимална грешка е ±3,1% при 50% дялове. 1% от цялата извадка се равнява на около 54 хиляди души. Данните са част от ежемесечната независима изследователска програма на „Галъп интернешънъл болкан“.
Проблемите с цените доминират в масовото съзнание у нас. На този фон страховете от войната и свързани теми също са високи, но не изпъкват, посочват от агенцията. Според тях коронавирусът вече не плаши българите както някога. Традиционно високи остават страховете от мигрантска вълна, а опасността от трайна политическа нестабилност се споделя масово като съвсем реалистична.
Опасност от увеличението на цените и политическа нестабилност
Близо 90% от анкетираните намират за реална опасността увеличението на цените у нас да стане прекомерно. Тук обществото е на практика единодушно. Опасности като потенциален недостиг на газ, респективно – отопление, се намират за реални от близо 80% от българите.
Сходни са дяловете на тези, които приемат за реална опасността от трайна политическа нестабилност в страната.
Близо 70% пък намират за реална опасност недостиг на електричество. Макар и този дял да е относително по-нисък в сравнение с тревогите за газа, явно до хората у нас не достига в максимална степен обстоятелството, че България е всъщност износител на електричество, посочват от „Галъп интернешънъл болкан“.
Мигрантската вълна
Над 70% се подготвят за нова мигрантска вълна. Този въпрос обаче вече е част от политическия дневен ред в последните години и не стои с такава острота, както въпросите за жизнения стандарт, смятат от социологическата агенция.
Войната в Украйна
Въпросът със задълбочаването на войната в Украйна, макар да се споделя като реална опасност в мнозинство от случаите, не изпъква в такава степен като реален страх, както въпросите на ежедневието. Въпросът е зададен преди последната интензификация на конфликта, но няма такава острота. Българското общество явно не осъзнава в достатъчна степен и опасността страната ни на практика да ревизира позициите си спрямо Запада – под 40% съзнават тази заплаха като реална. Структурата на отговорите по този въпрос показва и неразбиране, посочват от „Галъп интернешънъл болкан“.
Опасността от коронавируса
Под 40% от анкетираните виждат реална заплаха от коронавируса. Дали заради ниските в момента нива, дали заради по-ниската опасност от Омикрон като цяло или пък заради цялостното по света изоставяне на темата, българското общество, по всичко личи, предпочита да приключи с този въпрос, отбелязват от социологическата агенция и допълват, че според изследването по-възрастните хора се страхуват повече от коронавируса.
Според данните най-тревожни по материалните въпроси също са хората на по-висока възраст, с по-ниски доходи.
Всички са единодушни в очакването на политическа нестабилност, отбелязват от агенцията. Най-много държат на тази тема привържениците на по-старите партии на политическия терен, като се смята, че въпросът за политическата стабилност е и част от кампанийния дневен ред. Привържениците на доскоро управлявалите формации не споделят чак в такава степен основните опасности, отбелязват от „Галъп интернешънъл болкан“.
В базиликата "Св. Петър" в Рим започна поклонението пред тленните останки на папа Франциск. Поклонението е свързано с различни ритуали. Церемонията по погребението ще бъде в събота, 26 април, от 10 часа. Затварянето на ковчега ще е в петък вечерта. Тези дни базиликата ще бъде отворена до полунощ. За момента няма яснота за детайлите по..
Световният ден на книгата е точно днес на 23 април , за книгоиздаването в последните години, за четенето и загубата на интерес у младите към книгите. Според статистиката не сме много напред в четенето на книги и само 38% са прочели поне една книга през последната година. По темата за книгите и форумите, посветени на писаното слово - Пловдив чете и..
Еврото и готовността на България да въведе единната европейска валута, темата е в центъра на разговора с икономическия анализатор Румен Гълъбинов . Бюджeтният дeфицит нa Бългapия зa 2024 гoдинa е нa гpaницaтa нa дoпycтимoтo зa EC. Румен Гълъбинов подчерта, че според данните на Евростат у нас дефицитът е 3%, и ние сме по-добре като ниво от средното..
Новините по цял свят в Светлата седмица за християните са насочени към Папа Франциск, който завърши земния си път на 21 април, след Възкресение Христово. За личния спомен, който пази в сърцето си, за церемониите, които предшестват погребението тази събота, за светлата личност на Папата говорим с Милко Петров , той е музиколог, органист, диригент на..
Какво се случва със Земята? Пожари, грандиозни слънчеви изригвания, 36 аткивни вулкана, земетресения по цялото земно кълбо, наводнения и бедствени явления, както никога досега. Отмъщава ли си Земята на човечеството? Геодинамиката на нашата планета може ли да е фатална? Според проф. Кристалина Стойкова от Геологическия институт на БАН х ората..