18 дни след наводнението в село Трилистник, община Марица, все още се отстраняват пораженията от водата, каза в интервю за програма "Точно днес" кметът на селото Мирчо Петров.
"Преди 2-3 месеца асфалтирахме улица, защото там живеят млади семейства с общо 8 деца, които скоро си купиха къщи. За съжаление тези домове и още 120 къщи бяха залети от реката. Снощи дарител докара бяла техника, децата от тези къщи ме питаха: "Чичо кмете, защо пусна водата по нашата улица?". Разплаках се и не можах да им отговоря", разказа емоционално кметът.
Петров обясни, че в Трилистник инфраструктурата е сравнително нова, но въпреки това са наводнени над 120 къщи, като водата е стигала на около 1,5 метра.
"Близо 200 камиона имущество сме изхвърлили, защото вече е негодно. Сега петък и събота пак ще има извозване, защото е замърсено имуществото", обясни кметът на селото.
Мирчо Петров подчерта, че ръководството на община "Марица" заедно с кмета Димитър Иванов са били на място още от първите часове на наводнението. Днес независима комисия ще описва щетите. "Още не е ясен размерът на пораженията, но ще са поне по 20 000 лв. на къща", смята кметът.
Той допълни, че в Трилистник без дом е само едно семейство с 2-ма ученици в 5 и 8 клас. Семейството е настанено в 2 фургона за живеене с всичко необходимо.
"Още първия ден много хора дойдоха да ни помагат. Доброволци имаше от Търново, Смолян. Водата толкова бързо дойде, че буквално вадихме хората от домовете им. Пожарникар, който се връщаше от дежурство, прецени, че не може така да се вадят хората и с трактор ги вадеше", разказа кметът.
По думите му, първият проблем е изсушаването на домовете. "Дървата и пелетите на хората са мокри, изгорели електроуреди. Вчера раздавах 100 бройки перални, печки, хладилници дарение от фирми. Вчера ОбС гласува по 500 лв. на всички наводнени домове и по 1000 лв. на 7 доброволци. Дезинфекцирано е цялото село", обясни Мирчо Петров.
Като основна причина за наводнението в Трилистник се сочи скъсаната дига на река Стряма.
"Дигата е скъсана заради 20-годишното безхаберие, не от 100-годишна вълна. Не знаят кой отговаря за дигата - "Напоителни системи" ли, "Басейнова дирекция" ли. Аз съм от 19 години кмет, усилията ми са насочени най-вече да спася хората от наводнението", коментира кметът и допълни, че преди 6 години чрез медиите успял да предизвика спешен ремонт на 2 участъка на дигата, но трябвало на още 4.
"Очаквам промяна, но се опасявам, че по-нататък нещата ще се повторят... Трябва да се промени начинът на поддържане на река Стряма", е категоричен кметът на Трилистник.
Цялото интервю на Елена Крушкова с кмета на Трилистник е в прикачения файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..