Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политиците не знаят да общуват, избирателите - да слушат


Партиите не са намерили нито един канал - нито думи и средства, с които да достигнат до избирателите.

Очевидно е, че повечето партии - основните играчи, повече говорят за себе си и на твърдите си избиратели, отколкото се опитват да разширят подкрепата си. 

Така политическият психолог проф. Антоанета Христова обобщи досегашната предизборна кампания за предсрочния вот на 2-ри октомври у нас.

Според нея е очевидно, че м одерната интернет технология не функционира ефективно.

Христова е убедена, че най - предпочитаната форма на кампанията е от типа „врата до вратата" - да видиш човека, да го пипнеш, да чуеш проблемите му. 

Липсата на качествено отразява пряко  върху поведението на гражданите преди и по време на изборите, коментира образованието на политическия психолог. Тя нарече този дефект в образователната система - гражданите не са образовани какво могат да очакват. Нормално е нереалистичните очаквания да не бъдат удовлетворени. 

Качественото гражданско образование е изключително важно, подчертава проф. Христова. 

Извoдите:

Политиците не знаят да общуват.

Избирателите не знаят да слушат.

Какво да се прави

Гражданите трябва да знаят, че в съвременната демокрация никъде не е идеално. Единственото нещо, което им гарантира демокрацията е, че ако те са проактивни, то те имат право да изискват. 

Храта, които искат да държат живота в ръцете си, трябва да знаят, че  политиката не е нещо, което се обещава сега и да очаква да се изпълни. В политиката обещанията се изпълнява всеки ден.

Политиците трябва да разберат, че са сменяеми! През последните  две години видяхме масова неспособност на политиците да се справят с демокрацията. Масово се правят всякакви нарушения, но санкции няма. 

Избирателната активност

Едната тенденция е активността на изборите да се търси - в условията на крайно противопоставяне, при липса на опит и гражданското образование всяко се затваря и не иска да се гласува. 

Другата тенденция - страхът може да накара хората да се насочват към някаква партия, която да върне някаква устойчивост, спомен за някаква стабилност за преиод, в който хората са се чувствали по - добре. 

Коя тендецния ще наделее, Христова не се нае да прогнозира. 

Вероятно избирателната активност ще продължи да намалява. Но това прдвещава много лоши следващите месеци и години - продължаване на боричкането, трудност за формиране на правителството и скорошни нови избори,  категорично е проф. Христова. 

Тя посочи, че в световен малък тенденцията е  към всичко по - голям  консерватизъм и краен либерализъм.

Какъвто ще е сегашният прочит на бъдещото консервативно все още не е ясно, смята политическият психолог. 

Интервюто на Димитър Владимиров с проф. Антоанета Христова е в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54