Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Кентавър" е по-заразен, но не е твърде смъртоносен

Подвариантът "Кентавър" на Ковид-19 беше регистриран с вчерашна дата на територията на България. Какъв е той, колко сме засщитени и как протича заболяването са въпросите, които разискваха в предаването "Точно днес" Паолина Комсалова и епидемиологът д-р Христиана Бацелова. 

"Този нов подвариант на варианта Омикрон е BA.2.75 на линията BA.2 . Тази линия беше определена от Световната здравна организация като вариант на тревожност- под наблюдение, което означава, че учените наблюдават как се държи този подвариант. На този етап в България преобладава ВА.5, но това, което показаха данните от Индия, където беше засечен Кентавър, е, че той много бързо надделя  над  ВА.5. Очакваме това да се случи и в България " - обясни д-р Бацелова.

Тя учточни също, че новият подвариант се разпространява лесно и е неприятното, че има данни за избягване на антителния имунен отговор, който е в резултат на имунен отговор на В-клетките. От друга страна Т-клетките успяват да предотвратят тежко протичане на заболяването. 

Отговорът на въпроса, който си задаваме при всеки нов вариант- дали сме предпазени от предишни преболедувания и ваксини, в този случай не може да бъде категоричен, но все пак не можем да кажем, че "Кентвър" заобикаля напълно имунната ни система. 

"Въпреки характеристиките си на избягване на имунния отговор, ваксинацията с адаптираните ваксини си остава най-сигурната протекция срещу този нов субвариант " - коментира епидемиологът и припомни, че за да се сложат те, е нужно човек да е ваксиниран по първична ваксинационна схема. 

Кото проблем за лекия развой на ситуацията, д-р Бацелова посочи ниските нива на ваксинация в България, включително на деца. Според нея е сериозна предпоставка за безпрепятстваното разпространение на новите подварианти и произтичащите от това опасности, макар че няма данни да се очакват много смъртни случаи.

Интервюто може да чуете в пркачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Радостина Александрова

Оропуче не е нов вирус, хората да не се паникьосват

Промените в климата, обезлесяването на природата не остават без последствия за хората, независимо че здравните експерти отхвърлят пряката връзка между тях и здравето ни. След агресията на Ковид -19, сега СЗО предупреждава за активизиране на някои стари вируси, но се появяват и нови, за които не сме добре информирани. Каква опасност крие..

публикувано на 21.08.24 в 10:52

Гражданите гласуват за играчи срещу системата

"Няма опасност за държавността, защото дори и с конституционните промени няма вероятност страната да остане без действащо Правителство. Или ще продължи действието на Правителството на Димитър Главчев, или ще се намери процедура за избор на ново. Президентът обаче в тази ситуация умело демонстрира слабостите на промените в Конституцията и затова се се..

публикувано на 21.08.24 в 10:47

Нов проект подкрепя деца със специфични потребности

Днес стартира нов проект „Помогни ми да се справя сам“, който е насочен към деца със специфични образователни потребности в Пловдив. Той е на Лицензиран Монтесори център „Първи стъпки“ и ще предоставя безплатни услуги за децата от квафилицирани специалисти в различни области. „Работата с деца със специфични образователни подребности..

обновено на 20.08.24 в 10:39

Рано е да се говори за конституционна криза

Все още е рано да се говори за конституционна криза. Въпреки странната ситуация, все пак сме в полето на действие на конституцията.  Това коментира конституционалистът доцент Христо Паунов по повод отказа на президента Румен Радев да подпише указа за служебния проектокабинет на Кожарева. Доц. Христо Паунов припомни, че след промените в..

публикувано на 20.08.24 в 10:35
Атанас Славов

Конституционна криза няма, Радев упражни свое правомощие

Смятам, че не е налице конституционна криза. Защото президентът упражни своето правомощие по Конституция да не подпише и да не издаде указ за назначаване на служебно правителство, тъй като не е съгласен с предложения състав. В тази хипотеза президентът има право да не подпише указа. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио..

публикувано на 20.08.24 в 10:08