Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проучвателният период за осиновителите в България е къс

Проучвателният период за вписване на осиновителите в българския регистър е твърде къс – едва три месеца и не може да даде реална картина за това колко адекватно могат да изпълняват ролята на родители. Тази теза защити Величка Дошева от Българската асоциация на осиновени и осиновители в предаването на Радио Пловдив „Точно днес“.

Коментарът беше по повод случая на агресия на осиновителка към осиновено дете, който се разигра в пловдивския квартал Столипиново.

Величка Дошева даде пример, че в други европейски държави като Швеция и Италия периодът на проучване е 1 година, а във Франция – 9 месеца.

„В чужбина една седмица се правят срещи между кандидат-осиновители и психолог, след това се правят срещи между кандидат-осиновители и социален работник. Следи се какви са емоционалните нагласи на хората да осиновят деца. Как биха реагирали при евентуално възникнали проблеми. Там психологът може да насочи вниманието да се погледне от друга гледна точка  на осиновяването“, коментира Дошева.

Тя поясни, че процедурата у нас е коренно различна. Кандидат – осиновителите пишат заявление затова, че искат да вземат дете и се проучва материалното състояние. След това се иска препоръка от двамата души за кандидат осиновителите, осъществяват се и определен брой срещи между социалния работник и тях. „Това обаче не може да е гаранция за каквото и да е“, категорична е Дошева.

Тя добави още, че не й е известно да е било отказвано на кандидат-осиновител да бъде вписан в регистъра.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47