Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проучвателният период за осиновителите в България е къс

Проучвателният период за вписване на осиновителите в българския регистър е твърде къс – едва три месеца и не може да даде реална картина за това колко адекватно могат да изпълняват ролята на родители. Тази теза защити Величка Дошева от Българската асоциация на осиновени и осиновители в предаването на Радио Пловдив „Точно днес“.

Коментарът беше по повод случая на агресия на осиновителка към осиновено дете, който се разигра в пловдивския квартал Столипиново.

Величка Дошева даде пример, че в други европейски държави като Швеция и Италия периодът на проучване е 1 година, а във Франция – 9 месеца.

„В чужбина една седмица се правят срещи между кандидат-осиновители и психолог, след това се правят срещи между кандидат-осиновители и социален работник. Следи се какви са емоционалните нагласи на хората да осиновят деца. Как биха реагирали при евентуално възникнали проблеми. Там психологът може да насочи вниманието да се погледне от друга гледна точка  на осиновяването“, коментира Дошева.

Тя поясни, че процедурата у нас е коренно различна. Кандидат – осиновителите пишат заявление затова, че искат да вземат дете и се проучва материалното състояние. След това се иска препоръка от двамата души за кандидат осиновителите, осъществяват се и определен брой срещи между социалния работник и тях. „Това обаче не може да е гаранция за каквото и да е“, категорична е Дошева.

Тя добави още, че не й е известно да е било отказвано на кандидат-осиновител да бъде вписан в регистъра.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възможно е някои европейски производства да се изнесат в САЩ

Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..

публикувано на 04.04.25 в 16:40

Въздухът, който дишаме - епизод 2

Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив.  Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..

публикувано на 04.04.25 в 13:06

55 години Факултет по дентална медицина в Пловдив

С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации.  Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..

публикувано на 04.04.25 в 09:56

Митата на Тръмп ще попарят като слана европейската икономика

„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света  и наложи мита за вноса.   За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24%  и т.н. Стабилността на управлението и търговските..

публикувано на 03.04.25 в 17:02

Историята на Пловдив започва от могилата на Брезовско шосе

Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта.  Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..

публикувано на 03.04.25 в 16:57