Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Санкциите на ЕС не са срещу гражданите, а срещу режима

Дали се очаква Европейският съюз да наложи нови санкции на Русия и може ли да се стигне до ситуация, в която да се забрани на руските граждани да влизат в страни от съюза, това попита Антония Попова евродепутата Искра Михайлова. 

Според нея възможните изходи са много, а групата “Обнови Европа“ в Европейския парламент обсъжда резулюция по повод последните действия на Русия - мобилизацията, референдума.

Искра Михайлова подчерата, че е възможно да се стигне до всякакви решения, но не трябва да забравяме нещо много важно -нито една от санкциите, които прилага Европейският съюз, не са насочени срещу руските граждани. Рестрикциите целят да покажат на Русия, че няма да бъдат приети техните действия, както и спране на агресията.

Задълбочаване на ограниченията по отношение на банките, забрана на някои суровини за внос, включително скъпоценни камъни и метали са част от обсъжданите санкции. 

На въпроса дали има опасност за сигурността на България, Михайлова отговори:

"Всички трябва да следим внимателно какво се случва в Русия, защото актът на мобилизация въвлича руския народ в тази война. Ние трябва да сме готови за това и мисля, че всички страни, които са членки на НАТО, имат своите планове и трябва да предприемат необходимите мерки.

Михайлова смята, че вътрешната съпротива в Русия ще се учвеличи след обявената мобилизация. Дезинформацията, която Русия продуцира, според нея изкривява  представата за това какво е реалното състояние в страната, но очедно има знаци за несъгласие с решението на Путин в общестото. 

Във връзка с предстоящата на 6-и октомври в Прага първа среща на европейската политическа общност, Михайлова коментира, че целта е да има по-сериозен отпор на Русия, но това зависи от позициите на отделните страни. Зависимостта от енергоизточници е голяма и способността на обединените сили да реагират на тази зависимост е от първостепенно значение, смята тя.

Интервюто на Антония Попова с Искра Михайлова може да чуете в прикачения звуков файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Радостина Александрова

Оропуче не е нов вирус, хората да не се паникьосват

Промените в климата, обезлесяването на природата не остават без последствия за хората, независимо че здравните експерти отхвърлят пряката връзка между тях и здравето ни. След агресията на Ковид -19, сега СЗО предупреждава за активизиране на някои стари вируси, но се появяват и нови, за които не сме добре информирани. Каква опасност крие..

публикувано на 21.08.24 в 10:52

Гражданите гласуват за играчи срещу системата

"Няма опасност за държавността, защото дори и с конституционните промени няма вероятност страната да остане без действащо Правителство. Или ще продължи действието на Правителството на Димитър Главчев, или ще се намери процедура за избор на ново. Президентът обаче в тази ситуация умело демонстрира слабостите на промените в Конституцията и затова се се..

публикувано на 21.08.24 в 10:47

Нов проект подкрепя деца със специфични потребности

Днес стартира нов проект „Помогни ми да се справя сам“, който е насочен към деца със специфични образователни потребности в Пловдив. Той е на Лицензиран Монтесори център „Първи стъпки“ и ще предоставя безплатни услуги за децата от квафилицирани специалисти в различни области. „Работата с деца със специфични образователни подребности..

обновено на 20.08.24 в 10:39

Рано е да се говори за конституционна криза

Все още е рано да се говори за конституционна криза. Въпреки странната ситуация, все пак сме в полето на действие на конституцията.  Това коментира конституционалистът доцент Христо Паунов по повод отказа на президента Румен Радев да подпише указа за служебния проектокабинет на Кожарева. Доц. Христо Паунов припомни, че след промените в..

публикувано на 20.08.24 в 10:35
Атанас Славов

Конституционна криза няма, Радев упражни свое правомощие

Смятам, че не е налице конституционна криза. Защото президентът упражни своето правомощие по Конституция да не подпише и да не издаде указ за назначаване на служебно правителство, тъй като не е съгласен с предложения състав. В тази хипотеза президентът има право да не подпише указа. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио..

публикувано на 20.08.24 в 10:08