Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Голяма част от младите не гласуват с дълбока увереност

| обновено на 02.10.22 в 19:01
Снимка: timeheroes.org

3 228 души в Пловдив имат право да гласуват за първи път на днешните избори.

Сред тях са Тони и Божидар. Те не вярват на големи обещания, а мотивите им да гласуват са по-скоро практични и свързани с битови въпроси. 

"Ще ида да гласувам най-вече за смъкване цените на горивата, защото искам да съм шофьор. Живот ли е с три лева бензин?! "- риторично пита 18-годишният Тони. 

"Не е адекватно един хляб, два кренвирша и една майонеза да са 8 лева " - коментира Божидар.

Преобладаващото мнение сред младежите, с които разговаряхме е, че дори и да гласуват не го правят с дълбока убеденост и доверие. Една част от тях поставят под въпрос смисъла на гласуването не само днес, а изобщо. Сред тях е Делян, който обмислял варианта да избере "Не подкрепям никого" , но се отказал, за да не бъде вотът му пренасочен към партия, чиито идеи не подкрепя.

Някои от младите хора, с които разговаряхме, изразиха мнение, че биха гласували, но за съжаление, какъвто и избор да направят, смятат, че промяна в политическата ситуация няма да има и скоро отново ще им се наложи да отидат до урните. Такъв развой на ситуацията допуска и Таня.

"При абсолютно всяка една възможност гласувам, защото осъзнавам тежестта на нашите гласове. Дано този път се случи нещо по-добро и дано не се наложи да ходя още един път да гласувам в рамките на една година " - изрази надежда момичето. 

Други пък ще дадат своя глас с надеждата, че този път е възможно нещо да се промени и да се почувстат доволни от избора, който са направили. Така смята и Радослав. 

"Гласувам, защото всеки глас е важен и от това зависи нашето бъдеще, но има хора, които не вярват, защото всеки обещава и забравя, когато седна на стола! Ако бъда разочарован, повече няма да отида! " - коментира той.

"Не сме от Пловдив, но всеки път подаваме декларация за гласуване по настоящ адрес. Не сме загубили надежда! "- казва друга млада жена. 

Целия репортаж, може да чуете в прикачения звуков файл. 



 

 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Радостина Александрова

Оропуче не е нов вирус, хората да не се паникьосват

Промените в климата, обезлесяването на природата не остават без последствия за хората, независимо че здравните експерти отхвърлят пряката връзка между тях и здравето ни. След агресията на Ковид -19, сега СЗО предупреждава за активизиране на някои стари вируси, но се появяват и нови, за които не сме добре информирани. Каква опасност крие..

публикувано на 21.08.24 в 10:52

Гражданите гласуват за играчи срещу системата

"Няма опасност за държавността, защото дори и с конституционните промени няма вероятност страната да остане без действащо Правителство. Или ще продължи действието на Правителството на Димитър Главчев, или ще се намери процедура за избор на ново. Президентът обаче в тази ситуация умело демонстрира слабостите на промените в Конституцията и затова се се..

публикувано на 21.08.24 в 10:47

Нов проект подкрепя деца със специфични потребности

Днес стартира нов проект „Помогни ми да се справя сам“, който е насочен към деца със специфични образователни потребности в Пловдив. Той е на Лицензиран Монтесори център „Първи стъпки“ и ще предоставя безплатни услуги за децата от квафилицирани специалисти в различни области. „Работата с деца със специфични образователни подребности..

обновено на 20.08.24 в 10:39

Рано е да се говори за конституционна криза

Все още е рано да се говори за конституционна криза. Въпреки странната ситуация, все пак сме в полето на действие на конституцията.  Това коментира конституционалистът доцент Христо Паунов по повод отказа на президента Румен Радев да подпише указа за служебния проектокабинет на Кожарева. Доц. Христо Паунов припомни, че след промените в..

публикувано на 20.08.24 в 10:35
Атанас Славов

Конституционна криза няма, Радев упражни свое правомощие

Смятам, че не е налице конституционна криза. Защото президентът упражни своето правомощие по Конституция да не подпише и да не издаде указ за назначаване на служебно правителство, тъй като не е съгласен с предложения състав. В тази хипотеза президентът има право да не подпише указа. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио..

публикувано на 20.08.24 в 10:08