Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експертният кабинет е по- добър вариант от служебния, смята политологът

Има възможност за формиране на експертен кабинет

неговияМинус на такова правителство е, че отговорностите се делегират на експерти, а те не са избрани от хората".

Изборите възпроизведоха това, което се случи на предните два вота. Трендът е тревожен – показва отдръпване на избирателите и гласуване на твърдите ядра, коментира за Радио Пловдив политологът Явор Сидеров.

Според него е тревожна ситуацията за сформирането на ново правителство, предивд досегашните изявления на политическите лидери, чертаещи червени линии. "Хоризонтът за коалиране е стеснен, но има възможност това да бъде заобиколено с програмен или експертен кабинет", заяви Сидеров, като уточни, че тове не е прогноза, а просто хипотеза.

"Никой не желая да поеме политическата отговоност и въпросът е дали ще отидем отново на сужебен кабинет или ще се намери формула, която да не е най-добрата, но поне да е приемлива".

Анализаторът смята, че трябва да се притегли кое е по-лошото – дали кабинетт без политическа отговорност или нов цикъл на предсрочни избори, на които ще гласуват още по-малко хора.

Той беше категоричен, че Бойко Борисов има морално задължение да опита да състави правителство, защото именно ГЕРБ поиска вота на недоверие, с който беше сввален предишния кабинет. Затова, смята Сидеров, Борисов трябва да направи всичко възможно и да е на висотата на отговорностите си. "Контактите групи за преговори с парламентарно представените партии, които лидерът на ГЕРБ лансира днес показват, че е готов на максимално широка диалогичност и представителност".

Явор Сидеров поясни, че кабинет може да блъде съставен под удобоното определение „евроатлантизъм“, защото то очертава всичко и нищо. "Смятам, че най-вероятно ще се стигне до преговори със всички, но по нетърпящите отлагане проблеми ще се определят конкретни общи позиции и те ще се реализират в някакъв определен хоризонт от време. Затова ще трябва да има някава форма на съглашение между парламентарните партии", каза политологът.

Той добави, че Борисов днес е декларирал, че няма да премиер, министър или депутат. "Изпълнява се едно ит исканията на ПП. Така че може и други политици  от други формации да направят стъпка назад". 

Твърде много станаха служебните правителства и това не е добра практика за управление, според Явор Сидеров. В заключение анализаторът поясни още веднъж, че експертният кабинет е по-добър вариант от случебния. "При експертен експертен кабинет политическите лидери минават на заден план. Това е всъщност неговият минус  - отговорностите се делегират на експерти, а те не са избрани от хората".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Нов проект подкрепя деца със специфични потребности

Днес стартира нов проект „Помогни ми да се справя сам“, който е насочен към деца със специфични образователни потребности в Пловдив. Той е на Лицензиран Монтесори център „Първи стъпки“ и ще предоставя безплатни услуги за децата от квафилицирани специалисти в различни области. „Работата с деца със специфични образователни подребности..

обновено на 20.08.24 в 10:39

Рано е да се говори за конституционна криза

Все още е рано да се говори за конституционна криза. Въпреки странната ситуация, все пак сме в полето на действие на конституцията.  Това коментира конституционалистът доцент Христо Паунов по повод отказа на президента Румен Радев да подпише указа за служебния проектокабинет на Кожарева. Доц. Христо Паунов припомни, че след промените в..

публикувано на 20.08.24 в 10:35
Атанас Славов

Конституционна криза няма, Радев упражни свое правомощие

Смятам, че не е налице конституционна криза. Защото президентът упражни своето правомощие по Конституция да не подпише и да не издаде указ за назначаване на служебно правителство, тъй като не е съгласен с предложения състав. В тази хипотеза президентът има право да не подпише указа. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио..

публикувано на 20.08.24 в 10:08
Юлиян Петров

Отварянето на училищата за игри носи допълнителни разходи

Защо синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ се обяви за премахване на външното оценяване след 4-ти и 10-ти клас, а също и срещу заповед на пловдивския кмет за отваряне на училищните дворове през лятото?  Това e темата на разговора с председателя на организацията  Юлиян Петров . По повод отварянето на училищата за децата през лятната ваканция: "Аз..

публикувано на 20.08.24 в 09:50
Сопот

Търсят начини за справяне с водната криза в Сопот

Въпреки че в Сопот не е обявен воден режим, от дни в района има проблеми с водата. Причината е драстично намалялото ниво на основния водоизточник, който се намира над село Христо Даново. Общинската администрация в Сопот спешно търси решение на проблема с водоснабдяването в града. През последните дни са направени огледи на..

публикувано на 19.08.24 в 12:03