Пловдив ще стане първият град в страната, който ще има единствена по рода си програма за опазване на паметниците на монументалното изкуство. Това каза заместник-кметът по култура Пламен Панов при откриването на изложбата „Пловдив – град на мозайките“ в Епископската базилика на Филипопол. Причината е, че част от мозайките в града нямат статут на недвижими културни ценности, което възпрепятства тяхното опазване.
„Те се водят ничии, а се намират в градска среда и са ценни, защото допринасят тя да бъде още по-благоприятна за гражданите“, обясни Панов.
На първи етап от идеята, по проект на фондация „Балканско наследство“, който е одобрен за финансиране по Национален фонд „Култура“, ще бъдат картографирани всички фасадни монументални паметници. В Пловдив те са близо 40. След това Община Пловдив ще изработи проекти за тяхната реставрация.
Ресорният заместник-кмет Пламен Панов подчерта, че Община Пловдив през следващите години ще отделя фонд за възстановяването им.
„Възстановяването не е скъпо, затова ние можем да обърнем специално внимание на тези недоглеждани паметници на монументалното изкуство“, увери Панов.
Директорът на „Старинен Пловдив“ доцент Елена Кантарева подчерта, че изложбата „Пловдив – град на мозайките“ се експонира в периода, когато в града ще се проведе 14-та конференция на Международния комитет за реставрация на мозайки. Тя ще се състои от 24 до 28 октомври, а в нея ще се включат най-добрите експерти по опазване на мозаечното културно наследство.
Пламен Панов смята, че тази конференция ще бъде важна стъпка напред за включване на голямата и малката базилика в семейството на ЮНЕСКО.
Председателят на Фондация „Балканско наследство“ Иван Василев каза, че изложбата цели да привлече вниманието на пловдивчани и гостите към мозаечното наследство на града.
180 полицейски екипа от 13-те районни управления на пловдивската дирекция участваха в четиридневна специализирана операция за контрол по пътищата в града и региона. За времето от 20 до 23 февруари са проверени над 4 700 леки и тежкотоварни автомобили. Установените за този период нарушения, санкционирани с фишове и актове са над 1400..
Режим на водата наложиха в Широка лъка. Причината е парадоксална - за да не замръзват крановете, собствениците на имоти оставят чешмите си да текат почти денонощно и така на практика са източили доста голям процент от водоизточника на селото, а дебитът му и без това е намалял заради замръзването на реката. Така щедро си е текло не само по..
Две крупни ВиК аварии оставиха без вода стотици пловдивчани в район „Северен“. Едната е на спукан от снощи магистрален водопровод на бул. „България“ край номера 37 и 39. Засегнати оттогава са също и живеещите по протежение на бул. „Марица“ и улиците „Васил Левски“ и „Победа“. По уверение на ВиК – Пловдив екипите там работят..
Срещу съдебната практика, която отчуждава бащите от децата им след раздялата на двамата родители, се обявиха десетки протестиращи бащи в Пловдив. Протестът под надслов „Всички деца заслужават мама и тати поравно“ се състоя пред Съдебната палата, а участниците в него изразиха и недоволството си от бавното и непрозрачно правораздаване...
Въздухът в два пловдивски района отново е замърсен, отчитат автоматичните измервателни станции „Каменица“ и „Тракия“. Замърсяването в центъра и в източната част на града е почти два пъти над нормата. Стойностите на фини прахови частици са достигнали малко над 90 микрограма на кубичен метър при норма 50 микрограма. По-голямо е замърсяването в центъра..