Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

РС Македония води „героична борба“ за култура

„Северна Македония не иска да сниши страстите. Северна Македония живее с илюзията, че води героична борба за собствена нация, култура. Доскоро децата ги учиха, че сме имали много отдавна македонска писменост“. Това заяви журналистът от Северна Македония Владимир Перев по повод вандалския акт срещу новооткрития преди няколко дни български културен клуб в Охрид "Цар Борис Трети".

Той добави още, че до 2014 г. търпимостта на битово ниво между северномакедонците и българите в югозападната ни съседка е било на добро ниво.

„По времето на социализма хората знаеха за репресиите срещу северномакедонските българи от страна на службите за сигурност. Тогава хората знаеха, че има някакъв натиск върху едните и другите и бяха малко по-внимателни.

С идването на Груевски на власт почна една национално шовинистична политика срещу Гърция и България“, обясни Владимир Перев.

Той подчерта още, че е необходимо българското правителство да упражни нов натиск върху северномакедонските политици, но за целта е нужно да има единство на политическите сили в България.

Според него е дошло време да бъде решен спора между двете страни и през последните 2-3 години стъпките са в правилната посока, затова той е оптимист.

„Важно е да има натистк върху северномакедонските институции, които трябва да вземат правилните решения, да се разчистят наложените политически идеи от титовата диктатура.

Трябва нещата да се представят в ЕС и да им се обясни в какво се корени същността на въпроса. Трябва да се обясни, че РС Македония е била 100 години под Сръбска окупация (духовна, ментална и интелектуална и е наложен културен имперализъм).

Сега северномакедонският народ трябва да развива своята държавност и култура, но не трябва да го прави на гърба на народа, от който са произлезли. Ние сме имали един народ и език. Северномакедонците са си формирали езика на база български диалекти и това светът трябва да признае“, каза Владимир Перев. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47