Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разнобой между кмета и ИК за подписката на Белащица

Подписката за присъединяване на Белащица към Пловдив е невалидна,  обяви кметът на община Родопи Павел Михайлов след извършената проверка от  Главна дирекция ГРАО. Незаконосъобразно според него е и вчерашното решение на Общински съвет-Пловдив, с което бе дадено единодушно съгласие за присъединяването на селото към града. От Инициативния комитет за свикване на референдум в Белащица, обаче, обявиха, че невалидни са само 17 подписа, като процедурата по отделянето на селото по закон трябва да продължи. 

Минималният брой легитимни подписи за свикването на референдума в Белащица трябва да е 25% от живеещите в селото. Този минимален брой не е изпълнен и подписката е невалидна, категоричен е кметът на община Родопи Павел Михайлов. Той се позова на данните от проверката на ГРАО на електронния вариант на подписката, като добави, че на хартия нарушенията са много повече. 

"В протокола са описани подробно нарушенията и броят на действителните подписи, които са недостатъчни, за да се вземе решение от съветниците на Пловдив и "Родопи". Хартиеният вариант има много повече нарушения отколкото в електронния. В него са се подписали лица, които нямат постоянен адрес, грешни ЕГН-та , грешни адреси, некоректни подписи. Не виждам смисъла за проверка на хартията, при положение, че електронната не установява достатъчно брой подписи", коментира Павел Михайлов.

От Инициативния комитет за присъединяване на Белащица към Пловдив отговориха, че проверката е остановила само 17 невалидни подписа, а некоректните 45 трябва да бъдат отстранени в едномесечен срок. 

Официалните данни са за 490 подписа, като 17 са невалидни – това са лица които нямат право да подпишат подписката. Други 45 подписа са некоректни, т. е има някаква грешка, но това не означава че те са невалидни. Трябва да  се даде едномесечен срок от председателя на ОбС Родопи за корекция на нередностите. Това е по закон и така подписката влиза с повече от 436 подписа, което е напълно достатъчно тя да е валидна. Само 17 са невалидните подписи. Това не е възможност, а задължение по Закон хората, допуснали грешка да я поправят в рамките на месец, обясни адв. Снежана Стефанов.

Според нея пловдивското решение не е невалидно, защото просто има процедура за изправяне на грешката. Не е необходимо ново заседание на ПОС. "Това че, Община Родопи  се опитва публично да компрометира подписката си не означава, че действа законосъобразно. Ако не допусне да се поправи грешката, това означава че тя пречи на законното право на белащенци да проведат референдум", каза още Стефанова.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47

Ще продължи ли проектът за SOS гривна в община Марица?

Иновативният за страната проект за дигитална SOS гривна за жителите на община Марица продължава да действа и през 2025 година, но с намалени параметри. Той ще се финансира от Министерството на труда и социалната политика.  За изминалите две години  гривни са ползвали 184 души, сега ще са само 67, защото бюджетът е орязан.  Целта на кмета..

публикувано на 03.02.25 в 10:11

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11