Според него съкращаването може да започне от огромното увеличение на социалните разходи, което се случи в последно време – субсидията на горивата и друг тип помощи. "Това само подхранва инфлацията. Помощите, в това число и пенсиите, трябва да се таргитират, така че да достигат до истински нуждаещите се хора, а не до всички и да се раздават на калпак. Това е първото, на което новото правителство трябва да ссложи край", беше категоричен икономистът.
Другите необходими мерки, според Георги Вулджев, са оптимизиране на щата на държавната администрация, за да се намалят разходите по тази линия, както и задържане на ръста на минималната заплата, а не увеличаването й, както искат синдикатите.
"Това, което приказват от синдикатите за увеличаване на заплатите са пълни глупости. Никой в Европа не иска такова вдигане на заплатите, което да компенсира напълно инфлацията, защото това само ще я подхрани и положението ще се влоши, т.е. ще стане още по- трудно. Разходите трябва да бъдат свити, за да се овладее процесът на инфлация. Иначе следва хиперинфлация и дългова криза", прогнозира икономистът.
Вулджев препоръча държавният бюджетът догодина да е постен и обран. "Дефицитът трябва да се намали колкото може повече. Не трябва да се допуска дефицитът да набъбва, той просто трябва да се съкрати наполовина – от 4 на 2 процента би било най-добре".
Според икономиста, дори и да няма работещ парламент, който да приеме бюджет, то ще се изпълнява бюджетът, който и приет за 2022 година. "Това не е толкова зле, защото най-важно е фискалната позиция да не се влоши повече, а да бъде задържана поне на сегашното ниво. В този смисъл бюджетът от тази година със своите параметри, гарантира подобна спирачка за увеличаване на инфлацията", каза в заключение Георги Вулджев.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..