Началникът на Клиниката по анестезиология и интензивно лечение към УМБАЛ „Свети Георги“ професор Чавдар Стефанов гостува тази седмица в „Добро утро, ден!“. Денят на професор Стефанов започва в 6 часа и често работните му ангажименти продължават до късно вечерта. Задължително обаче денят му завършва с партия шах. Ръководената от него клиника поема и най-голямата тежест по време на всички ковид вълни.
Какво е да водиш трудната битка с времето и смъртта, а също и да се посветиш изцяло на лекарската професия? Каква е цената и какво е удовлетворението?
Професор Стефанов признава, че по време на ковид вълните положението в клиниката е било изключително тежко, тъй като на ден са умирали по няколко души, а други са чакали ред да бъдат приети. Всичко това оставя траен отпечатък върху него и колегите му. Смята, че няма по-вълнуваща емоция от тази, когато видиш оздравял пациент.
„Всеки ден е хубав. Но най-хубав е, когато разбереш, че пациентът, в който си вложил много усилия, вече е по-добре и ще преживее. Това наистина доставя удоволствие. По-хубаво е само, когато видиш този човек на вратата на клиниката и не го познаеш, защото той е облечен цивилно, ходи и се усмихва, а ние не сме свикнали така да го гледаме. Не може да бъде описана тази емоция с една дума“, казва професор Чавдар Стефанов.
Често няма време за своите близки и приятели. Допълва, че никога не се е колебал за своя професионален избор. И не съжалява за него.
„Баща ми, Бог да го прости, беше лекар. Брат ми също е лекар. Бях съвсем малко дете, когато реших да стана лекар. По времето, когато моите приятелчета искаха да стават космонавти и боклукчии, аз бях решил да стана лекар“, споделя професор Стефанов.
За себе си казва, че е реалист и никога не си поставя пълно шест. Но не пропуска да отбележи, че е удоволствие да поставя шестици на студентите, когато те ги заслужават. В кабинета си е поставил два портрета - на Левски и Джон Ленън, които го вдъхновяват.
Професор Чавдар Стефанов можете да слушате в „Добро утро, ден!“ всяка делнична сутрин от 7.30 часа, а цялото интервю на Антония Попова с него - в събота, след новините в 7 часа.
С издателя Валентин Марков помним молитвата на Окуджава - Бог да даде всекиму каквото му е нужно, повтаряме го и тръгваме към размисли защо началото на всяка година го натоварваме с толкова много надежди. Вероятно, защото както казва поетът Иван Ланджев, "СМЕ НАРКОМАНИ НА НАДЕЖДАТА". РАДИО ПЛОВДИВ, СЪБОТА 4 ЯНУАРИ, МАЛКО СЛЕД 9 Ч "СРЕЩИ"
За поддържането на енергомрежите ще стане дума в „Ден след ден“, след като снеговалежът в края на миналата година създаде проблеми в снабдяването с ток на много места в страната, включително в Смолянско и в планинските части на Пловдивска и Пазарджишка област. Наш събседник ще е Петър Костадинов, говорител на ЕВН. Има ли потенциал природният газ..
Новата 2025 дойде и работната седмица започна веднага -още вчера. Добрата новина е, че днес е петък! Сиреч имаме още един уикенд бонус, за да излезем от коледния махмурлук и лежерната новогодишна леност. Въпреки, че се задава мощна серия от още четири нетърпеливи именика: Йордан, Иван, Антон и Атанас. Трябва да съберем воля и мъжество, и да посрещнем..
В края на първата работна седмица за Новата година говорим за кварталните ремонти, за миналото, погледнато през дистанцията на времето, за сигурността и за средствата от плана за устойчивост и възстановяване. Точно днес се дава ход на дейностите по асфалтирането на улица Петър Стоев в „Кючук Париж“, която стои разкопана от близо 2 години. За..
Първото за 2025-та година предаване "Ден след ден" започва с тема, свързана с отварянето на сухопътния Шенген. Факт ли е това, за което говорим още от края на миналата година и в началото на тази - отговор за територията на Смолян и връзката с Гърция търсим от областния управител Захари Сираков. Отправяме се и към село Крумово, където проблемите..