При лична инфлация около 50% на работещ в България служебното правителство обяви проектобюджет за годината, в който минималната работна заплата се замразява и се залага 1,5% икономически растеж.
Прогнозата на БНБ за икономиката през необходимата година е за 0,1% ръст. Може ли и с какви мерки да се овладее прогресивното обедняване? Ако то не спре, кога социалното напрежение ще избухне като бомба?
Коментарът е на макроикономиста проф. Гарабед Минасян от Института за икономически изследвания към БАН.
Проф. Минасян каза по повод на работата на Народното събрание, че не вижда разбирателство между политическите сили и е много трудно да се постигне консенсус.
"Не е толкова важно какъв е по размер външият дълг, а за какво той е изразходван", каза Минасян. Той припомни, че с дългове сме постигнали навремето строежите на важни за страната обекти, като първата ни железница, НТ "Иван Вазов" и Дунав мост.
"Размерът на дълга сега е от порядъка на 25-30% от БВП на България, по всички критерии е напълно поносим и безпроблемен. Ако вземем САЩ и Япония, където държавният дълг е някъде от 100-120% от БВП, и въпреки това нито една от двете страни има проблеми с обслужването", уточни икономическият експерт.
Гарабед Минасян каза още: "Ако хазната има нужда от пари, ще си емитра дълг и ще набави средства за изразходване. Не е необходимо да се държат сухи пари за доходност."
По повод на ръста от 1,5%, който залагат от служебното правителство, Минасян смята, че има падане на инвестициите с 5%, в същото време има ръст на БВП и на потреблението, и попита докога ще продължава така. "Ние сме твърдо на последно място в ЕС", каза проф. Минасян. Той допълни:
"Имаме солидно изтичане на български капитали в чужбина в размер на 7,7 милиарда евро, или 2/3 от вътрешните инвестиции."
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..
Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..
„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..