Васил Левски е роден в 1840 година, а не 1837, както досега знаем. Данни за това дава работата на българските историци в османските архиви в Истанбул и откритите там документи.
За пръв път за раждането на Апостола има писмена следа в документи, а не по разказите на близки, направени години след смъртта му.
Изследователите са попаднали на записи на турската власт, която е описвала кой и какви данъци плаща. През 1844 година те са описали семеството на Иван Кунчев и неговия първороден син, който в този момент е на 4 години.
Днес новите факти около живота на Апостола проф. Пламен Митев ще сподели с колегите си историци и обществеността в музея в Перущица.
Професорът е член на председателството и изпълнителния комитет на Общобългарски комитет "Васил Левски" и завеждащ на катедра в Исторически факултет на СУ "Св.Климент Охридски".
Той самият е скептичен, че тази нова датировка ще „мине“ безпроблемно в наукатата и ще влезе в учебниците, но както и колегите си от Велико - Търновския университет е радетел за това да се сложи ред в датите - светини в българската историяВ Регионален исторически музей - Пловдив се проведе общото събрание на Сдружение „Български музеи” . За председател на сдружението бе избран д-р Огнян Тодоров , директор на Регионалния природонаучен музей в Пловдив. Негов заместник ще бъде Стоян Иванов , директор на Регионалния исторически музей - Пловдив. Мандатът на управителния съвет е три..
Сборникът "Shining Wind/Сияен вятър" е издание на Британското хайку общество. Той ще бъде представен в събота, на 30 ноември, в Конуей Хол, емблематична сграда за британската столица. В нея се провеждат културни събития, книжни панаири, поетични рецитали, срещи на поетични, философски и културни общества. Антологията ще представят..
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света..
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
„Гласът на Страдивариус“ – Красимира Стоянова и 300-годишната цигулка на Страдивариус на Светлин Русев ще звучат за първи път в Пловдив в концерт от Музикалния фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща“ в Епископската базилика на Филипопол. Оперната прима Красимира Стоянова, известна с красотата и изяществото на своя тембър и младият..