Служебният финансов министър Росица Велкова обяви днес, че ако до края на годината не се вземе нов дълг, фискалният резерв силно ще намалее, а служебното правителство няма да предлага свой бюджет, защото не може да провежда своя политика.
Задава ли се "затягане на коланите" обсъдиха в разговор за предаването "Ден след ден" Неда Велкова и финансовият анализатор Георги Ангелов.
Той обясни, че ако не се внесе бюджет, през следващата година ще може за всеки месец да се харчат толкова пари, колкото по същото време миналата година. Това ще наложи свиване на разходите, а финансовото дисциплиниране ще бъде тежко и трудно, защото с по-малко пари ще трябва да се покриват по-големи харчове. В този ред на мисли най-разумно би било, ако се приеме бюджет от редовно правителство.
Според него активните обсъждания на бюджета са добър знак, защото по този начин за проблемите се говори, преди да са се превърнали в такива.
На въпроса вижда ли тематична коалиция "бюджет", той отговори:
"През предишните две години не е имало проблем да се приеме бюджета. В този смисъл може би е притеснително, че партиите намират твърде лесно общ език на темата. Може би затова и служебното правителство дава заявки, че няма да внесе бюджет. Партиите биха могли да приемат такъв, а после служебното правителство ще бъде "между чука и наковалнята" .
Според Ангелов съществен проблем е, че компенсациите за тока за бизнеса са част от тазгодишния бюджет. Ако нищо не се направи, от 1-ви януари изчезват компенсациите, което означава , че токът ще поскъпне.
Финасовият анализатор обясни, че за тази година, която е най-важна за приемането в Еврозоната, България ще може да изпълни критериите.
Цялото интервю на Неда Велкова с Георги Ангелов, може да чуете в прикачения звуков файл.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..