„България ако не приеме еврото, олигархията ще взриви още няколко банки като КТБ, за да ги ограби. Ще взриви валутния борд, за да ограби цяла България, както го е правила досега.
До преди въвеждането на валутния борд точно така се случваше – 1996 г. - 1997 г. Хората, които са преживели тези години, да се замислят дали искат да живеят в таква несигурност, вървящи цени нагоре – надолу, следене на курса на долара, на германската марка“, коментира Гледачев.
Той добави, че ако бюджетният дефицит е 6% както предложи служебното правителство – няма как да бъдем приети в еврозоната. Това от своя страна ще се отрази зле върху българите.
Светлозар Гледачев опроверга опасенията на хората, че с преминаването от лев към евро цените ще скочат. Даде пример с Гърция, където са се покачили само за месец и половина и през следващите 6 месеца са паднали.
„Приемането на еврото е същото като в брака – има и положителни, и отрицателни страни в човека, с когото живееш.
В момента в България хората имат над 67 млрд. спестени пари - половината от тях са в левове, а другата в евро. Защо хората спестяват в евро след като му нямат доверие?
Ако влезем в еврото, валутният борд ще продължи до безкрайност. Представете си ако не влезем в еврозоната и валутният борд падне, т.е. да се промени не да е 1,95583 лв. и да стане 4.
Хората си мислят, че това е невъзможно, но те не знаят, че въвеждането на валутния борд става със закон и той се променя със закон. Това означава, че може да бъде гласувано от Народното събрание.
Ако влезем в еврозоната това никога няма да се случи“, коментира Гледачев и добави, че не е оптимист, че ще успеем да приемем еврото до 1 януари 2024г.
Цялото интервю, както и как преминаването от лев към евро ще повлияе върху кредитите, чуйте в звуковия файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..