Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ако няма съгласие за кабинет, да отидем на избори и без истерии

Най- вероятно е да се състави правителство с третия мандат, както прогнозирах и в нощта на изборите,  заяви в интервю за Радио Пловдив политологът Димитър Аврамов.

Според него обективната реалност е, че ГЕРБ и ПП са в режим на политическа враждебност, продиктувана от различни заявени подходи към политическата и публична сфера. „В резултат на това би било изключиелно невъзпитано към избирателите, особено към тези на ПП, да подкрепят кабинет на ГЕРБ“, подчерта Аврамов.

Той добави, че целият разгърнат пиар в медиите, как е достойно да се подкрепи кабинет на ГЕРБ, е недостойно упражнение и в резултат на това курбан вече са паднали две пубични фигури – на президента Росен Плевнелиев и Соломон Паси.

„Опитите за изнасилване на публичното пространство, с идеята, че сме в гигантска криза и затова трябва да се даде шанс да се направи правителство с първия мандат, е една голяма лъжа“, каза Димитър Аврамов.

Според него България не е в кой знае каква криза, с изключение на бюджентия сектор, че да се нуждае спешно от спасение и така да се заиграва със страховете на хората.

„Въртим се в лоша спирала – избираме некомпетентно и популистки политическите си представители, те репрезентират популизъм и  продължаваме да произвеждаме структурните си дефекти. Огромни публични разходи и губещи дейности в публичния сектор - огромен бюджет за здравеопазване и недоволни пациенти, огромен бюджет за МВР и репортажи за пияни и надрусани полицаи и т. н.".

„Трябва да си признаем, че живеем по- добре отколкото заслужаваме като общество“, категоричен беше Аврамов, който даде пример със съседна Гърция и цените на горивата там.

„Доходите в Гърция не са кой знае колко по- високи, а цените на горивата там са доста по- високи отколкото в България. У нас бензинът е три лева, а много хора шофират а газ – още по-евтино. Единственото нещо, което качва цените на стоките и услугите у нас, е инфлацията, а тя е заради некомпетентно ни управление. Тази инфлация е родна, а не е произведена отвън, от войната или поради други външни причини. Наша си е, ние я правим. Т.е. трябва ни реформа, а не да търсим национално съгласие за нищоправене и за запазване на статуквото“, беше категоричен политологът.

„Зима имаме всяка година и непрекъснатите мрънкания как ще се живее тежко през зимата са изключително недостойни. Как е възможно политииците да се упражняват върху това, че трябва да се направи правителство, че зимата ще вземе да дойде“, изрази недоумението си Аврамов..

Той подчерта, че финансовата стабилност на страната се крепи на малкия и среден бизнес от една страна и на валутния борд от друга. „Затова най-важната ни стъпка оттук нататък е влизането ни в еврозоната. Учудвам се как е възможно да има голяма група български граждани, които да са обладани от кретенски настроения и да са срещу въвеждане на еврото. Еврото може да ни пази от политиците, изпаднали в ментален дефицит, т.е. от глупост“, добави Димитър Аврамов.

В заключение той заяви, че сега е важно в парламента да се търсят смислени консенсуси. „Не е нужно депутати всеки ден да разговарят пред камерите дали ще има правителство и кой е добър и кой е лош. Важно е да се предложат смислени неща за икономиката ни, т.е. реформи“. Според Аврамов това може да бъде предложено и от служебното правителство – "то може и трябва да работи съвместно с парламента".

„Ако няма съгласие за съставяне на правителство, спокойно и без истери, може да отидем на избори. Така с всеки избор ще се изчиства все повече и повече политическият процес в България. Тези промени изискват време, т.е.по- малко радикализъм и по- добри практики“, уточни Димитър Аврамов..




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българите са като „вътрешни емигранти“ на изборите

В ЦИК са получени 30 688 заявления от българи за гласуване в чужбина, което бележи намаляване на заявленията спрямо предходните избори на 9 юни, когато са били малко над 38 000. С 20% са намалели желаещите да гласуват в чужбина спрямо предходните избори. А на деветоюнските също е отчетено намаление от 20 процента, което говори за обща..

публикувано на 02.10.24 в 16:30

Скандалът "Разград" е звучен шамар за театралния сектор

Случаят с театъра в Разград е звучен шамар за целия сектор и трябва строг контрол за изразходване на средства от културните институти. Това в заяви в интервю за Радио Пловдив председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев.  Страшен звучен шамар към целия сектор. За..

публикувано на 02.10.24 в 16:00

1/2 от водоизточниците у нас са без разрешение за ползване

На 30 септември 2024 г. изтече 6-месечният срок за становища по обществената консултация за проектите на Световната банка за Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ) за периода 2025 – 2027 г. Тези планове постановяват къде са водите и водните басейни на България и какви са управленските мерки по осигуряване на достъп до ползването им и..

публикувано на 02.10.24 в 15:53

Спестяванията у нас растат, икономисват 22% от българите

В България спестяват само 1,2 млн. души или 22 процента от пълнолетното население, показва проучване на агенция "Тренд". Около 84 процента от спестяващите го правят през банкови депозити, съобщи в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив Стоян Панчев, икономист от Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП). По думите му около 68 процента от..

публикувано на 02.10.24 в 15:30

Обновиха зала "Археология" в РИМ Пазарджик с над 1,3 млн. лв.

От тази седмица заработи новата зала „Археология“ на Регионалния исторически музей – Пазарджик, която беше модернизирана по проект за ревитализиране на пространството и обновяване на експозицията. Общо 1 365 000 лева са вложени в реновирането на залата, предстои да бъдат внедрени в нея и софтуерни продукти за интерактивно преживяване на..

публикувано на 02.10.24 в 11:20