Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Примерът на будителите лекува и вдъхновява обществото

През 1922 година с прокламация на министъра на просвещението Стоян Омарчевски е учреден Деня на народните будители и това става в много тежък за обществото момент. 

След първата световна война и последвалата национална катастрофа то е „ако не смъртоносно, то поне много тежко ранено“, припомня докторът на историческите науки Видин Сукарев. Като аналогия с  днешното време - едва отшумяла е и пандемията от Испанския грип, отнела хиляди животи.

Тогава символът на будителите помага на обществото да успее да се съвземе и да заздрави раните и точно, както през Възраждането да намери в миналото източник на вдъхновение.

Стоян Сукарев припомни, че преди 100 години денят е замислен в пряка връзка с първия български народен светец Иван Рилски, чиято памет църквата отбелязва на 19 октомври.  При смяната на календара през 1916 година държавата го измества с 13 дни и така светското честване е на 1 ноември.

По думите на историка прекъсването на традицията на Деня на народните будители след 1945 до 1992 е свързано с официалната доктрина за интернационализъм на комунистическата държава, която  неглижира националните каузи. Тогава държавата не е господар на националната си политика, казва Сукарев.

Що се отнася до версията, че още преди официализирането си през 1922 година, Денят на народните будители има предвестник през 1909 година в Пловдив, историкът подчерта, че спорадични данни за това има, но те не са специално проучени.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Сценичните изкуства искат спешно средства, нямат пари

Общото събрание на членовете на асоциацията в театралната област настоява за спешно отпускане на средства за сценичните изкуства, заради намалената с над 29% субсидия в сектора и редуцирането на приходите на театрите с 5 на сто.  В писмо до министъра на културата те предупреждават, че има реална опасност институциите да не могат да изплатят..

публикувано на 09.07.25 в 10:00

Преминаването от лев в евро - говорят пловдивчани

Смяната на лева с еврото вече чука на вратата ни. Европейският парламент в Страсбург и Съветът по икономически и финансови въпроси в Брюксел казаха „да“ на България за влизането в единната валута от 1 януари 2026 г. С това страната ни ще стане 21-вия член на еврозоната. Търговците имат месец да се подготвят преди изписването на стоките и услугите да..

публикувано на 09.07.25 в 08:47

В Пловдив отбелязаха Деня на парамедика

С демонстрации на оказване на първа помощ на пострадали, обучение по основни техники и указания за действия и реакции при извънредни ситуации в Пловдив бе отбелязан Световния ден на парамедика.   Спасители и доброволци от различни градове на страната разговаряха с възрастни и деца за добротворчесвото, за призванието да помагаш на попаднал в..

публикувано на 08.07.25 в 12:13

Десетки родители и деца подават документи на място в центровете

За поредна година   родители на седмокласниците избират центровете за по-сигурно , за да подадат документи за кандидатстване в 8 клас.  "Първите желаещи да кандидатстват бяха пред СУ „Цар Симеон Велики“ в 07:45 часа", каза директорът Руси Баташки. Той отчете, че повечето деца и родители вече подават онлайн документите за прием в желаната..

публикувано на 08.07.25 в 11:30

Еврото не оправдава рекет върху бизнеса и популизъм

Финансовите министри от Европейския съюз и Европейският парламент гласуват окончателното приемането на еврото в България. Освен регламент за фиксирането на курса на лева спрямо еврото, те ще приемат още два законодателни акта - решение и регламент на Съвета за приемането на еврото в България от първи януари 2026 година. Преди няколко месеца..

публикувано на 08.07.25 в 11:20