Служебното правителство внесе в Народното събрание т. нар. "удължен" бюджет 2022 година , което означава, че финансовата рамка, която сме имали в тази, ще продължи да се прилага и през следващата година. Синдикатите се обявиха "против" заради замразяването на доходите и запазване на минималната работна заплата от 710 лева.
За възраженията срещу тази практика и за рисковете, които чакат работещите, разговаря Паолина Комсалова с изпълнителния секретар на КНСБ - Ася Гонева в предаването "Точно днес" .
Според нейните прогнози, имайки предвид политическата ситуация, има сериозен риск в две посоки. От една страна може да се окаже, че това удължаване може да трае достатъчно дълго време, за да се окажем в много тежка ситуация. От друга- в рамките именно на този бюджет могат да бъдат направени големи "бели", като за пореден път е възможно да наблюдаваме предизборно наддаване и не можем да бъдем сигурни, че точно това, което влиза в Парламента с този законопроект, ще излезе в същия вид.
"Това е втора година, която ще започнем без политика по доходите. Вярно е, че има известен ръст в частния сектор, но цялата бюджетна сфера, с изключение на образованието, беше оставена без увеличение на заплатите. Цялата система на бюджетно финансиране не получава нищо. Нашите искания бяха за ръст на минималната заплата до 850 лева, което е 50 % от средната работна заплата за полугодието на 2022 година"- каза Гонева.
Тя смята още, че компенсациите за битовите и небитовите потребители във връзка с цената на електроенергията е трябвало да бъдат обвързани с една дефиниция на енергийна бедност и да се таргетират най-засегнатите групи в обществото. Според Гонева е ясно, че от икономическия успех на предприятията зависят и доходите на хората, но не може държавата да е майка за едни, а мащеха за други и те да не получават никакви компенсации.
"Нашето разочарование е много сериозно и ние ще продължим кампанията си и дори вече сме обявили с колегите от КТ "Подкрепа" национално протестно шествие, което ще проведем на 11-и"- обяви изпълнителният секретаря на КНСБ.
По нейно мнение бюджетните заплати трябва да бъдат увеличени с минимум 13 %.
Цялото интервю на Паолина Комсалова с Ася Гонева чуйте в прикачения звуков файл.
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..
"Правителството на 77-я си ден оцеля с 25 гласа повече, отколкото бе избрано". Това коментира журналистката от сайта "Епицентър" Валерия Велева след като мнозинството в парламента отхвърли поискания от "Възраждане" вот на недоверие на калинета на Росен Желязков. Валерия Велева припомни, че към формулата 3 плюс 1 на управляващото мнозинство гласове против..