Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Библиотеката е съкровищница, която пази паметта на нацията

4
Димитър Минев, Вежди Рашидов, Димитър Димитров и Иван Гранитски
Снимка: Радио Пловдив, Иванка Петкова

Председателят на НС Вежди Рашидов дари на НБ „Иван Вазов“ ценни книги, свързани с работата на парламента, и екземпляри от 5-те Конституции на България от Освобождението насам. Дарението е съвместно с издателство „Захари Стоянов“, което от своя страна осигури българска класика.

Сред заглавията на луксозните издания са "Под игото" на Иван Вазов, "Време разделно" на Антон Дончев, "На острова на блажените" на Пенчо Славейков, "Подир сенките на облаците" на Пейо Яворов, "Борба" на Христо Ботев и др.

Още с влизането в библиотеката Рашидов се спря за минути пред огромния стенопис, посветен на патрона Иван Вазов и емблематични негови герои. Паното е дело на 3-ма изтъкнати пловдивски творци – Йоан Левиев, Георги Божилов – Слона и Христо Стефанов.

В началото директорът на библиотеката Димитър Минев подчерта, че от самото начало най-важни са дарителите. „Дарителите са тези, които са направили фондовете на библиотеката толкова богати и ценни и днес. Представям ви един от тях - Вежди Рашидов, председателят на НС, който за втори път прави дарение. През миналия април той дари 1000 книги от своята лична библиотека“, каза Минев.

От своя страна Вежди Рашидов честити празника на будителите и допълни: „Да сте живи и здрави, честит празник – един от най-хубавите, заедно със Съединението и 24 май. Дава ни повод да се съберем, българите сме много различни и цветни. Да съхраним паметта и да носим духовността е важна мисия, но за съжаление хората отвикнаха от книгите и от шума на хартията“, заяви той, като подчерта, че библиотеката е съкровищница, която пази паметта на нацията.

„Днес е особен ден и защото празнуваме 300 години от рождението на Паисий Хилендарски и 260 години от написването на „История славянобългарска“, припомни Вежди Рашидов.

„Много обичам Пловдив, имам слабост към него. Изключително духовен град! Тук дишах хубав въздух, въздуха на духовността. Учих се на морал, много съм взимал от моите приятели художници“, каза Рашидов, като си спомни с умиление за дните, прекарани в Пловдив.

После се обърна към издателя Иван Гранитски и го нарече: „съвременен будител“. От своя страна Гранитски посочи, че „мисълта се превръща в думи, а думите в дела. Тук, в библиотеката, е и писаното, и живото слово“. Той цитира думите на евангелиста: „И светлината свети в мрака и мракът не я обзе. Истинската светлина, която е неръкотворна и вечна, е светлината на словото“.

Кметът на Пловдив Здравко Димитров благодари на дарителите и подчерта, че не само Деня на будителите, а и 24 май за първи път са празнувани в Пловдив. „Вие обичате Пловдив със сърцето си. Вие сте съвременните будители на България. Живеем в много объркано време, в което цари омразата“, се обърна той към Вежди Рашидов и Иван Гранитски. 

След като връчи дарението и разгледа ценни екземпляри от фонда на библиотеката, председателят на НС положи цветя пред паметника на Иван Вазов в Дондуковата градина, разгледа експозицията на Археологическия музей, който тази година отбеляза 140 години от своето основаване, и посети изложбата на Павел Койчев в галерия „2019“. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Проф. Николай Гочев представя книгата си "Историография"

Тази вечер в клуб „Петното“ в присъствието на автора проф. Николай Гочев ще бъде представена книгата му „Историософия“.   Модератор на срещата е Александър Секулов. Книгата „Историософия“ на проф. Гочев засяга различни теми, свързани с цивилизацията: етноси-нации-народи, античната тъга, езическите писатели, античността и злото, държавите..

публикувано на 11.02.25 в 10:31

"Кехлибарени сънища" на Костадин Жиков в Пловдив

Изложба живопис на Костадин Жиков се открива в пловдивската галерия „Възраждане“.  Художникът е нарекъл експозицията си „Кехлибарени сънища“ заради преобладаващата цветова гама, която доминира в картините му.  Освен пейзажите в охра, митологичните герои също не са чужди за автора, като в творчеството му могат да бъдат открити фигурите на..

публикувано на 11.02.25 в 07:03

С Влади Въргала- зад кулисите на театъра и киното

В Клуб "Неделя"  посрещнахме всенародния любимец Владислав Карамфилов - Въргала, който предпримиерно  открехна завесите на театрално- вариететния спектакъл "Зад кулисите". Влади Въргала  сподели от първа ръка за работата по спектакъла и вълненията преди премиерата на 11 февруари в театър "Сълза и смях". "Зад кулисите" е драматичен вариететно-..

публикувано на 10.02.25 в 15:55

Карлово поиска композицията "Изповедта на Апостола"

Кметът на Карлово Емил Кабаиванов и председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров поискаха мултимедийната дигитална експозиция „Изповедта на Левски“ да бъде преместена от столичната галерия „Квадрат 500“ в Карлово. В писмо до министъра на културата Мариан Бачев те предлагат след закриването й в галерията, което ще стане в края на този месец,..

публикувано на 10.02.25 в 15:04
Панайот Панайотов, в средата на снимката

Искам ДПХ да възвърне славата си на най-старото в България

Минутите за култура са за артсъбитията в Пловдив, разговаряме с новия председател на Дружеството на пловдивските художници - Панайот Панайотов . Той разказва за голямата им графична изложба и за предстояща експозиция в Културния център на Радио Пловдив, в края на февруари. Дружеството на пловдивските художници представя второто издание на..

публикувано на 10.02.25 в 10:29