Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За българските шевици и за Будителите на времето

5
Снимка личен архив


В последното октомврийско издание на предаването Клуб "Неделя" и в навечерието на празника на народните будители, който честваме днес, студиото на радио Пловдив бе оживено от неподправеното детско присъствие на Никол Търнева, Люси Халаджова и Теодор Найденов, бивши възпитаници на ДГ "Майчина грижа" филиал Старинен Пловдив. 

В тяхното първо ефирно приключение със сърце и душа им помагаше г-жа Катерина Каменова, преподавателката им от детската градина, както й г-жа Светлана Василева музеен педагог в Регионален етнографски музей-Пловдив. 

Поводът да ги поканим е повече от уникален и може само да ни накара да се гордеем, че в България има деца като тях. 

Въодушевени от идеята да участват в международен конкурс за рисунка в гр.Осака, Япония, решават да представят богатството и разнообразието на българските шевици.  Повлияни от желанието си дори и в тази възраст да популяризират българското културно наследство по света, децата печелят не само овациите, но и медал за рисунката на Никол Търнева с шевица на "Богинята-майка". В конкурса участват и още две деца - Мила Зънгарова /шевица "Дървото на живота"/ и Емма Иванова /шевица "Космическа костенурка/възел на безкрайността"/. 

За подготовката и идеята да представят страната ни чрез българските шевици, както и защо учителите са всъщност истинските съвременни будители и тези, които чрез добри практики възпитават у децата ценни качества, за да запазят и да продължат напред съхраняването на културната ни идентичност, говорим с г-жа Катерина Каменова и музейният предагог Светлана Василева. 

Целият разговор с тях е в прикачения звуков файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Кехлибарени сънища" на Костадин Жиков в Пловдив

Изложба живопис на Костадин Жиков се открива в пловдивската галерия „Възраждане“.  Художникът е нарекъл експозицията си „Кехлибарени сънища“ заради преобладаващата цветова гама, която доминира в картините му.  Освен пейзажите в охра, митологичните герои също не са чужди за автора, като в творчеството му могат да бъдат открити фигурите на Ариадна и..

публикувано на 11.02.25 в 07:03

С Влади Въргала- зад кулисите на театъра и киното

В Клуб "Неделя"  посрещнахме всенародния любимец Владислав Карамфилов - Въргала, който предпримиерно  открехна завесите на театрално- вариететния спектакъл "Зад кулисите". Влади Въргала  сподели от първа ръка за работата по спектакъла и вълненията преди премиерата на 11 февруари в театър "Сълза и смях". "Зад кулисите" е драматичен вариететно-..

публикувано на 10.02.25 в 15:55

Карлово поиска композицията "Изповедта на Апостола"

Кметът на Карлово Емил Кабаиванов и председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров поискаха мултимедийната дигитална експозиция „Изповедта на Левски“ да бъде преместена от столичната галерия „Квадрат 500“ в Карлово. В писмо до министъра на културата Мариан Бачев те предлагат след закриването й в галерията, което ще стане в края на този месец,..

публикувано на 10.02.25 в 15:04
Панайот Панайотов, в средата на снимката

Искам ДПХ да възвърне славата си на най-старото в България

Минутите за култура са за артсъбитията в Пловдив, разговаряме с новия председател на Дружеството на пловдивските художници - Панайот Панайотов . Той разказва за голямата им графична изложба и за предстояща експозиция в Културния център на Радио Пловдив, в края на февруари. Дружеството на пловдивските художници представя второто издание на..

публикувано на 10.02.25 в 10:29

Преге - предаване за света на книгите, 07 - 14 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 08. 02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги): Ирене Вайехо. Песента на стрелеца. 208 стр., ок. 4А, Колибри, 2025. Джераладин Брукс. Годината на чудесата. 288 стр., ок. 5А, Лабиринт, 2025. Лус Габас. Далече от Луизиана. 688 стр.,  6А,..

публикувано на 10.02.25 в 10:04