Минимум 52 аптеки, включително 3 денонощни, са необходими в област Смолян, според Областната аптечна карта, която бе представена преди ден. В момента в региона има само 44 аптеки и нито една от тях не е денонощна. Изключително малък е и делът на селските аптеки – в цялата област има само шест аптеки.
Темата коментира в програма "Ден след ден" д-р Мими Кубатева, директор на РЗИ-Смолян, която съобщи че комисия е успяла да се справи с поставената задача в първоначално обявения срок -края на месец октомври и да изготви аптечната карта.
По думите й това е станало благодарение на добрата организация на работа и с отговорното отношение на всички институции.
Относно липсата на денонощни аптеки директорът на РЗИ обясни:
Сами разбирате, че е неприятно да няма такава услуга още повече, че лекарствоснабдяването е част от здравеопазването на хората и ние много съжаляваме, че не съумяхме в областта да осигурим тази услуга. Но в крайна сметка това зависи от самите аптеки. Те са търговски дружества и се оказва, че е много скъпо и трудоемко да осигурят такава услуга при положение, че потреблението през нощта е много малко.
Тя подчерта, че в момента аптеките са частни фирми и РЗИ не разполага със собствен държавен ресурс да организира през нощта да работи аптека. По думите й аптечната карта е първата стъпка държавата да се заеме с решаването и на тези проблеми.
Много се надяваме това да е първа стъпка - като започнем с определянето на минималните потребности от аптеки и специалисти, работещи в тях по области да се направи национална аптечна карта и въз основа на нея държавата да изгради своите политики за осигуряване на равнопоставен достъп на хората до лекарства, обясни д-р Кубатева.
По думите и с тази аптечна карта ще се даде актуалното състояние на аптечната мрежа по видове дейности, минималните потребности относно необходимия минимален брой аптеки и необходимия минимален брой на работещи магистър-фармацевти и помощник-фармацевти, които да обслужват тези аптеки.
Определянето на броя на аптеките става с помощта на методика от МЗ и според нея например при 40 хиляди души може да има една нощна аптека. Освен това областната комисията обосновано е направила предложенията си, съобразени с спецификите на областта.
Да има териториално покритие поне около областния град и в двата други полюса на областта - към Девин - Доспат и Златоград. И по този начин да помислим за всички хора в областта, т.е в Смолян, Златоград и Девин да има денонощни аптеки. Също така допълнителни аптеки ще има във всички общински центрове като най-много ще са в областния град, поясни директорът на РЗИ.
В момента в 5 села има шест аптеки - в Давитково, Смилян -2 аптеки, Хвойна, Момчиловци и село Върбина.
При определената в становището за областна аптечна карта, минимална потребност от 52 аптеки, включително и 3 с денонощен режим на работа, са необходими минимум 139 магистър-фармацевти и 58 помощник-фармацевти.
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..