Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първият мандат бута напрежението, третият решава

Президентът се опитва да създаде среда за общуване

Целта на президента с умишленото забавяне на времето за връчване на мандат е да създаде среда за общуване, политическа основа, на чиято база да има потенциал за създаване на коалиционно управление. Това коментира политологът и университетски преподавател Любомир Стефанов в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.

Според него най-вероятният вариант е първият мандат да бъде използван за изговаряне и сваляне на напрежението, вторият, който отива при Продължаваме промяната, също ще цели надграждане на този процес и евентуалното му реализиране. То обаче трудно би се случило подчерта Любомир Стефанов.

„Ако третият мандат отиде в ДБ – то вероятно ще доведе до реализиране. Ако президентът направи отново „БСП за късмет“ – със сигурност отиваме на предсрочни избори.

ГЕРБ, БСП и ДПС внесоха предложение за завръщане на хартиената бюлетина като възможност за гласуване, но не мисля, че това е с потенциал да прерастне в управление и коалиция. Причината е, че те имат диаметрално противоположни  различия (особено между БСП и ГЕРБ). Това автоматично изключва взаимодействия по ключови политики.

Предложението на ГЕРБ, ПП и ДБ за даване на оръжията в Украйна и позицията на БСП също не могат да бъдат пренебрегнати“, коментира Стефанов. Той даде за пример още и позицията на партиите за влизането в еврозоната.

По думите му всяка от партиите, които са за връщането на хартиените бюлетини, го правят заради тънки, но цинични за българското общество, сметки.

„За да включим още 100 000 гласа ще си позволим 100 000 невалидни бюлетини“, каза Стефанов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28