Регионална занаятчийска камара - Пловдив започва реализирането на проекта „Занаятите - наследство и бъдеще“, финансиран от Национален фонд „Култура” по „Програма за възстановяване и развитие на частни културни организации“.
Проектът ще се реализира на територията на общините Пловдив, Карлово, Сопот и Родопи, в рамките на 12 месеца и е насочен към традицонните занаяти, тяхното опазване и популяризиране, обясни председателят на Занаятчийската камара в Пловдив Тони Симидчиева.
Целенасочен фокус се поставя и върху децентрализацията на културния живот, чрез участие на жителите от региона. Социално ангажирана кауза на проекта е насочена към интеграцията на деца със специални потребрости както и емигранти от Украйна.
Дейностите по проекта, предвиждат провеждане на обучения, безплатни работилници за над 300 деца, създаване на специализиран сайт и канали в социалните медии, в които ще бъдат представени три филма, клип и 18 видеоматериала за различни занаяти.
С подкрепата на Регионалния център за нематериално наследство за Югоизточна Европа към ЮНЕСКО, те ще достигнат до аудитории от специалисти и обществеността в 16 държави от мрежата, съобщи Ирена Тодорова, директор на Регионален център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКО – един от партньорите по проекта.
Ключова дейност в проекта е организирането и провеждането на изложба „Визия, Разказ, Докосване”. Куратор на фото изложбата ще бъде изследователят-етнограф, творец и майстор Стоян Стоянов, който ще разкаже приказката за забраждането през годините, в които забрадката е била част от аксесоара и украсата на българската женска носия.
Ще бъде организирана и кръгла маса „Занаятите – между творческата икономика и опазването на наследството. Решения за бъдещето”, която ще приключи със заключителен документ по темата с предложения до местната и държавна власт.
Зам.-кметът по култура Пламен Панов коменира, че Община Пловдив, като партньор по проекта, ще продължи да покрепя занаятчиите и работа на Занаятчийската камара в града. Той пое ангажимент да съдейства за намиране на ново място за работа на майсторите от Бакаловата къща, която трябва да се освободи, заради обособяването и като информационен център по проекта за Небет тепе.
"Човекът е цял, когато се посвети на нещо надмогващо го и го усеща по-голямо от себе си"- думите са на режисьора проф. Маргарита Младенова, която е гост на "Срещите" тази събота. На преизвестната у нас и на високите световни театрални сцени режисьорка е и мисълта: "Изкуството трябва да премести акцента от "да имаш" към "да бъдеш". Слушайте...
„ Завръщане към корените“ е темата на кръглата маса , която ще се състои от 18:00 ч. в Народно читалище „Св. Св. Кирил и Методий“ - Раковски. Тя се организира по повод навършване на 350 години от кончината на българските католически архиепископи Петър Богдан и Петър Парчевич, и епископ Филип Станиславов , както и 400 години от основаването..
Мащабна изложба на един от най-големите български живописци – Калина Тасева представя Градска художествена галерия –Пловдив в Зала „2019“. Инициативата се осъществява със съдействието на Васил Илиев от Варна, който е ревностен колекционер на именитата авторка и от 20 години събира нейни кавалетни творби. Колекционерът притежава най-голямата..
Премиера на пиесата „Арт“ от Ясмина Реза представя Драматичен театър Пловдив. Режисьор на спектакъла е Живко Гущеров, сценографията и костюмите са на Мария Колева, а композитор е Явор Карагитлиев. Предизвикващата на пръв поглед смях пиеса поставя под въпрос същността на човешките взаимоотношения между трима приятели, чиято..
Общинският институт "Старинен Пловдив" приключи работата по втория етап на реставрацията на сграфитото "Захари Зограф" на Димитър Киров на ул. "Съборна" 39 в Пловдив. Реставрацията е съобразена с международните професионални стандарти в областта и цели максималното запазване на автентичността и целостта на творбата. Всички дейности са..