Регионална занаятчийска камара - Пловдив започва реализирането на проекта „Занаятите - наследство и бъдеще“, финансиран от Национален фонд „Култура” по „Програма за възстановяване и развитие на частни културни организации“.
Проектът ще се реализира на територията на общините Пловдив, Карлово, Сопот и Родопи, в рамките на 12 месеца и е насочен към традицонните занаяти, тяхното опазване и популяризиране, обясни председателят на Занаятчийската камара в Пловдив Тони Симидчиева.
Целенасочен фокус се поставя и върху децентрализацията на културния живот, чрез участие на жителите от региона. Социално ангажирана кауза на проекта е насочена към интеграцията на деца със специални потребрости както и емигранти от Украйна.
Дейностите по проекта, предвиждат провеждане на обучения, безплатни работилници за над 300 деца, създаване на специализиран сайт и канали в социалните медии, в които ще бъдат представени три филма, клип и 18 видеоматериала за различни занаяти.
С подкрепата на Регионалния център за нематериално наследство за Югоизточна Европа към ЮНЕСКО, те ще достигнат до аудитории от специалисти и обществеността в 16 държави от мрежата, съобщи Ирена Тодорова, директор на Регионален център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКО – един от партньорите по проекта.
Ключова дейност в проекта е организирането и провеждането на изложба „Визия, Разказ, Докосване”. Куратор на фото изложбата ще бъде изследователят-етнограф, творец и майстор Стоян Стоянов, който ще разкаже приказката за забраждането през годините, в които забрадката е била част от аксесоара и украсата на българската женска носия.
Ще бъде организирана и кръгла маса „Занаятите – между творческата икономика и опазването на наследството. Решения за бъдещето”, която ще приключи със заключителен документ по темата с предложения до местната и държавна власт.
Зам.-кметът по култура Пламен Панов коменира, че Община Пловдив, като партньор по проекта, ще продължи да покрепя занаятчиите и работа на Занаятчийската камара в града. Той пое ангажимент да съдейства за намиране на ново място за работа на майсторите от Бакаловата къща, която трябва да се освободи, заради обособяването и като информационен център по проекта за Небет тепе.
За любовта и смъртта на "Първия след Бога". С писателката Неда Антонова питаме как така Дяконът е осъден на смърт по показанията на един единствен човек и защо още в началото на процеса Великият везир настоява Левски обезателно да бъде обесен... А доволството на Граф Игнатиев от присъдата що е? И още куп, куп питания, за които и до днес..
На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов" в..
Концерт на Ангел Заберски и приятели "Празничен джаз сюрприз" ще има в Дома на културата „Борис Христов“ тази вечер. Ще прозвучат джаз аранжименти на известни класически произведения-"Половецки танци", "Гранада", "Палячи". Зрителите ще чуят и авторски песни на Ангел Заберски.
Първата самостоятелна изложба на Габриела Коджабашева наречена „Когато затворя очи“ ще бъде открита в сводестата зала на Балабанова къща. Тя представя свои творби, по които е работила в последните две години. Вдъхновение Габриела черпи от различните епохи в историята на изобразителното изкуство и това проличава в работата ѝ. Габриела..
В края на 2024 година излезе дебютният роман на Георги Б. Геров. Той избра да го нарече „Отвъд спирка „Съвършена“ . Жанет 45 отчете през декември, че това е едно от най-търсените им заглавия на Коледния панаир на книгата в НДК. На 19 март 2025 г. в София предстои премиера на романа, в книжарница „Гринуич“. Редактор на книгата е Николай..