Тази събота, 19-ти ноември, от 18 часа, Антония Дочева открива самостоятелната си изложба „All that jazz“, в галерия „Артистика“. Авторката ще ни пренесе в света на джаза, с над 25 рисунки.
„Джазът учи на живот с достойнство, подхранва порива към свобода, непримиримост към несправедливостите и призовава към промяна на света към добро. Той дава нужното за укрепване на духа, влива сили, създава общност. Джазът произнася истината. Създаването на тази музика е резултат на избор, в който има опора в ценности“, казва Антония Дочева.
Тя е родена в София, през 1968 година. Завършва Художествената гимназия в София, а през 1973 се дипломира в Националната художествена академия “Николай Павлович”, специалност “Илюстрация и оформление на книгата”.
Художничката илюстрира 45 книги за деца, повечето от които са публикувани освен в България, също в Испания, Англия, Полша, Русия и Чехия. Оформя и илюстрира три тома приказки на Братя Грим. Създава над 5000 илюстрации за детски анимационни филми. Нейни живописни творби, два портрета и натюрморт, са притежание на Националната художествена галерия. Множество от платната ѝ се намират в частни колекции и обществени галерии в България, Гърция, Италия, Франция, Германия, Австрия, Англия, Швейцария, Аржентина и САЩ.
На въпроса, дали джазът е любимата ѝ музика, с усмивка отговаря: “Ще бъда много лошо наказана, ако само тя е любимата ми музика, защото аз съм цигулар, който е решил да рисува. Прекъснах си свиренето, кандидатствах художествена гимназия, после академията. Аз, всъщност, съм илюстратор. Един илюстратор трябва да е наясно с човешката фигура, с нейното движение, ракурсни форми и т.н. Но, тъй като съм изкушена като музикант въпреки, че рисуването се оказа по-силно, започнах да рисувам и върху музика, по текстове. Илюстраторът работи по текстове цял живот. И, започнах да рисувам така...“
За гостуването си в Пловдив, за срещата с Хорхе Букай, Антония Дочева разказва в предаването „Вход свободен“.
Чуйте още, в прикачения файл.
Маестро Йордан Камджалов представя "Музикална магия 2" в Пловдив на 8 юли и на 9 юли в Асеновград. Концертът в Пловдив е от 20 часа на Летен театър "Бунарджика". Представянето е част от национално турне с Плевенската филхармония, което ще завърши на 6 октомври в София. Солисти на концертите са Вероника Тодорова - акордеон, и Атанас Маринов -..
Тази вечер от 18 часа в галерия „Капана“ към Градската галерия се открива третото издание на Международния младежки фестивал на акварела, организиран от фондация „Международно акварелно общество – България“ (IWS). Тази година проявата съвпада и с 10-та годишнина от учредяването на фондацията. Фестивалът, който съчетава творчество,..
Общинските съветници ще гласуват на сесията в четвъртък предложение на кмета Костадин Димитров да бъдат отдадени 9 самостоятелни обекта в подлез „Археологически“ на фондация „Пловдив 2019“. Фондацията е спечелила конкурса за отдаване под наем за срок от 5 години на деветте обекта в подлеза, чието предназначение е за култура и публично изкуство...
"Вярвам, че разбирането на растенията като Божие творение ще помогне на читателите да задълбочат своята вяра и да открият нови начини да се свържат с Бог чрез природата”, казва д-р Биляна Попова, етнолог в Регионалния етнографски музей в Пловдив, която от години работи в областта на библейската ботаника. Тя е автор на новата книга книга „Библейска..
Правителството одобри близо 2 милиона лева за археологически проучвания и теренна консервация на седем от най-значимите археологически обекти в България сред които е тракийското селище при село Васил Левски, община Карово. В програма "Точно днес" директорът на Регионалния архиологически музей в Пловдив доц. Костадин Кисьов съобщи, че..