Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Субсидираното потребление на горива поддържа цените им

| обновено на 11.11.22 в 15:01


Икономическата комисия в парламента прие предложението на служебното правителство за облагане с 33% на свръхпечалбите на енергийните дружества и на тези, които произвеждат горива. Средствата се планира да отидат за енергийни помощи.

"Предложението на служебното правителство за облагане на свръхпечалбите на енергийните другества и производителите на горива специално за "Лукойл Нефтохим няма да има ефект, тъй като рафинерията работи на ишлеме, тоест тя няма да направи свръхпечалби", коментира за радио Пловдив Констанца Рангелова, която е старши анализатор в програмата „Енергетика и климат“ на Центъра за изследване на демокрацията.

По повод дерогацията, която България има за вноса на руски петрол, Консанца Рангелова отбеляза, че критиките срещу това изключение за страната ни са напълно основателни:

"Реално България не печели абсолютно нищо от това, печели единствено офисът на "Лукойл" в Швейцария и огромните печалби, които се правят от внасянето на по-евтин руски петрол, отиват изцяло там. Оттам нататък проблемът с износа на горива е, че ако забраним износа на тези горива, рискуваме да създадем или по скоро да насърчим нелегален износ, контрабандни практики и така нататък. Но така или иначе в случая България се превръща в един Троянски кон, чрез който Русия продължава да изнася големи количества петрол към Европа".

В свой коментар на проекта на служебното правителство икономистът Лъчезар Богданов предлага вместо печалбата на "Лукойл", да бъдат облагани количествата суров петров, които рафинерията внася за преработка.

Според Констанца Рангелова това би било допълнителна такса върху вноса.

"Въпросът е за какво ще бъдат използвани тези допълнителни средства. Ако те бъдат използвани да се субсидира консумацията на горива, то това ще бъдат само някакви стотинки отгоре на това, което вече се дава като субсидия и насърчава по-голямата консумация. Така че, ефектът върху цените на горивата ще бъде почти никакъв. Това, което може трайно да намали цените на горивата, е намаляване на потреблението".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49