14 милиона лева е отпуснала до момента държавата за възстановяване на щетите от наводненията в общините Карлово, Калояново и Марица, съобщи областният управител Ангел Стоев. По думите му два месеца и половина след бедствието постепенно животът се нормализира като продължава да има проблеми в най-тежко засегнатите села– Богдан, Каравелово и Слатина.
Към момента е възстановено на всякъде електроподаването, а вода няма само в 7 къщи в Богдан, поради ремонт на улицата и полагане на нов водопровод. Стоев посочи, че за възстановяване на цялата инфраструктура - улици, 14 моста и обществени сгради по разчети на община Карлово са необходими 60 милиона лева, за които ще се настоява да бъдат включени в бюджета на Междуведомствената комисия към МС за 2023 година. В момента държавата е отпуснала пари за проектиране до края на тази година.
Той уточни, че след решение на Обществения съвет са определени ясни критерии и методика как да бъдат разпределени средствата за пострадалите. Определени са 5 групи и съответния размер на помощта, която ще получат пострадалите от дарителската сметка . В първа група попадат 9 напълно разрушени къщи, а хората ще получат по 16 хиляди 655 лева. Във втора група са 15 постройки, негодни за живеене, но подлежащи на ремонт с определена сума от по 8 хиляди лева. Трета група са къщи с наводнени етажи и щети, а в четвърта са включени наводнени домове, но с малки щети. Собствениците ще получат съответно по 5660 лева и 3300 лева. В пета група са имоти с наводнени дворове и разрушени огради, които към този момент няма да бъдат обезщетени.
Това ще стане на един по-късен етап, обясни областният управител. Той посочи, че в дарителската сметка на община Карлово са събрани 1,5 милиона лева и се очакват да постъпят още 250 хиляди лева от SMS-и.
По повод ситуацията с дървата за огрев и напрежението около нарязването и транспортирането им Стоев обясни, че в Каравелово дървата са раздадени, в Богдан и Слатина има около 50-60 семейства, които все още не са ги взели. Има договореност от страна на Министерство на земеделието да бъдат нарязани безплатно от Горските стопанства, а транспортът да бъде осигурен от община Карлово.
Флакони на ботулинов токсин и хиалуронова киселина с изтекъл срок на годност са открити във фризьорски салон в „Тракия“ и в две амбулатории за специализирани практики по кожни болести в Пловдив при общо проверени за деня 21 обекта. Това съобщи за Радио Пловдив директорът на РЗИ – Пловдив д-р Аргир Аргиров. Той съобщи, че утре собствениците на..
Огнище на птичи грип е открито във ферма в Асеновград. От Българската агенция по безопасност на храните съобщиха, че предстои 80 хиляди кокошки - носачки да бъдат умъртвени по хуманен начин. Около засегнатия животновъден обект е определена 3-километрова предпазна зона, в която попадат Асеновград и селата Боянци Моминско. В 10-километровата..
Двама уредници в Природонаучния музей в Пловдив станаха част от 33-та българска антарктическа експедиция, която отпътува за ледения континент. Включването на Кристиян Владов и Стефан Кюркчиев в петата група от 33-ата българска антарктическа експедиция, е финансирано от Музея с подкрепата на Българския антарктически институт и специалното..
Медиците от Неонатологичното отделение на МБАЛ – Пазарджик спасиха малката Хира след близо 4 месеца битка за живота й. Момиченцето е родено на 9 окомври с тегло от едва 600 гр. и дължина от 30 см, в 26-та гестационна седмица – около 3 месеца преди термина. Майката Зейнеп от село Ковачево споделя, че и 2-те са били в много тежко състояние при..
Започна обновяване на Дома за възрастни хора в пазарджишкото село Главиница. Проектът е финансиран по Механизма за възстановяване и устойчивост и е за общо близо 2 120 000 лева. Освен ремонт на съществуващия комплекс е предвидено изграждането на нова сграда, в която ще се обособят още шест стаи. Във всяка от тях ще бъдат настанени по двама..