Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората в Каравелово още чакат парите от дарения

Малчуганите от закритата детска градина в селото пътуват всеки ден до Карлово

| обновено на 15.11.22 в 16:03

Пламен Николов е самотен баща на 6-годишно момче, заедно със сина си живее в пострадалото от наводнение село Каравелово. Заради бедствието детската градина в селото втори месец е затворена, тъй като е пострадала от наносите и водата, а детето всеки ден пътува десетки километри от и до Карлово. 

"Синът ми беше много стресиран в първите дни, но е контактен и бързо се привърза. Въпреки това всекидневните пътувания и новите хора и неща му влияят зле, разсеян е. Най-добрият вариант за него е да остане на градина в Каравелово, където познава всички и се разбира добре с учителките", смята бащата.

Пламен Николов допълва, че няма собствен автомобил, а фирма извозва децата до ДГ "Гина Кунчева" в Карлово. "След като се прехвърлим на детска градина в Богдан обаче, все още не е ясно ще има ли кой да ги извозва до там", споделя притеснен бащата.

По думите му, сградата на детската градина отговаря на всички изисквания, иска само лек ремонт и може отново да се използва от децата на Каравелово.

Албена Бонева от Обществения съвет в Каравелово обясни, че повече от 2 месеца след наводнението пострадалите все още не са получили средства да възстановят щетите от наводнението.

"След няколко заседания в крайна сметка постигнахме разумно решение за критериите, по които да се разпределят дарените средства. То ще се разгледа на извънредна сесия на ОбС утре. Ако бъде прието, те ще се разделят на 5 групи", обясни тя. 

Албена Бонева уточни, че 10 % от събраните дарения отиват за най-тежко пострадалите с разрушени или подлежащи на разрушаване домове, 8 % - за 15 имота в тежко състояние, които обаче подлежат на основен ремонт. 71 % са разпределени за 188 домове със средни и по-леки щети и 11 % - за 50 къщи, които са по-леко пострадали от наводнението. 

"Тези суми няма да свършат изцяло работа на хората, но все пак е помощ преди зимата", каза тя.

До ден-днешен безплатни дърва за огрев още никой в Каравелово не е видял. Закараха се дърва на известен брой хора, но те са приближени до властта, допълни Албена Бонева. 

Детската градина в с. Каравелово е може би най-пострадалата обществена сграда от опустошителните наводнения през септември.  Затова бе взето решение на ОбС за закриване на градината там, а групата деца от селото да се пренасочи към забавачката в близкото с. Богдан, заяви зам.- кметът на община Карлово Антон Минев. 

По думите му, тепърва се работи по проблема с осигуряването на транспорт за децата и от следващата седмица те ще бъдат извозвани до Богдан.  Все пак  разстоянието между двете съседни селища е само около 2 километра, коментира Антон Минев. Той увери, че  след пълното ремонтиране на детската градина в Каравелово, тя отново ще приеме децата от селото.

По въпроса за разпределянето на събраните дарения за пострадалите от наводненията хора и семейства, зам.-кметът на Карлово отново подчерта, че конкретната процедура е в отговорностите на Обществения съвет, който  отговаря за тези пари. Категоричон обаче преводите ще стават по банков път и затова апелът към всички очакващи тези помощи, да имат банкови сметки. 

Последните подробности предстои да бъдат уточнени на заседание на Обществения съвет в сряда, 16-ти ноември, уточни Антон Минев. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56