Ефектът от предложените от така наречената „хартиена коалиция“ промени в изборните правила на този етап е трудна работа на парламента. Днес там бавно се събра кворум заради протестното отсъствие на „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“, както и заради първоначалното отсъствие на депутатите от ГЕРБ, събрани от лидера им на обсъждане по темата.
Доколко политическите сметки около изборните технологии отразяват обществения интерес и позиции по темата - ще говорим по това с Румяна Дечева, бивш председател на Обществения съвет към ЦИК.
Изборният експерт каза в интервю за програма "Ден след ден": "За първи път в българското изборно законодателство наблюдателите са вписани след демократичните промени. С излизането на много българи в чужбина, те също участват активно в изборния процес. Общественият съвет е една от проявите на това съвместно действие, с различни гледни точки и интереси. Съветът прави анализи и експертизи за това какво се случва в други страни, и след избора. По този начин имаме различна и пълна картина за изборния процес у нас и в чужбина."
"Като организации, които не сме тежали никога на бюджета на страната, защо изведнъж им хрумна това да закрият тези органи", попита Дечева.
ЦИК и структурирането й: "Експерти влизат в комисиите и у нас, и по света, такива са принципите за състава. Състав от 15 човека беше голяма комисия, а с 25 човека ставаме световни шампиони. Притеснителното при последните промени е, че се разширява ЦИК със състав, който да отговаря на броя на партиите в парламента. Това политизира институцията."
"Вместо да се направят стъпки да се обмисли деполитизирането на ЦИК, то се прави точно обратното", каза Дечева.
Аргументите за хартиения вот: "Не е аргумент, че Европа гласува с хартия. У нас бяха приети с мнозинство машините, точно от трите партии, които сега оспорват гласуването с машини. Сега вървят спекулации по темата, като се започне от Венецуела и се свърши с мантрата, че в Европа не се гласува с машини. Въвеждането на смесеното гласуване ще доведе до много грешки, подобно на изборите през април 2021 г."
"Много малко хора в Пловдив ще решат да гласуват с хартия", прогнозира Дечева. Тя уточни: "Трябва така да се организира хартиеното гласуване, че да се пази достойнството на хората, които не вярват в технологиите. Навсякъде по света, където има машини, изключително неграмотни хора, без културата на нашия народ се справят с машините."
През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...