Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Връщането на вот с хартия и машини води към грешки

С промените предстои изцяло да се политизира ЦИК

Румяна Дечева
Снимка: БГНЕС

Ефектът от предложените от така наречената „хартиена коалиция“ промени в изборните правила на този етап е трудна работа на парламента. Днес там бавно се събра кворум заради протестното отсъствие на „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“, както и заради първоначалното отсъствие на депутатите от ГЕРБ, събрани от лидера им на обсъждане по темата. 

Доколко политическите сметки около изборните технологии отразяват обществения интерес и позиции по темата - ще говорим по това с Румяна Дечева, бивш председател на Обществения съвет към ЦИК.

Изборният експерт каза в интервю за програма "Ден след ден": "За първи път в българското изборно законодателство наблюдателите са вписани  след демократичните промени. С излизането на много българи в чужбина, те също участват активно в изборния процес. Общественият съвет е една от проявите на това съвместно действие, с различни гледни точки и интереси. Съветът прави анализи и експертизи за това какво се случва в други страни, и след избора. По този начин имаме различна и пълна картина за изборния процес у нас и в чужбина."

"Като организации, които не сме тежали никога на бюджета на страната, защо изведнъж им хрумна това да закрият тези органи", попита Дечева.

ЦИК  и структурирането й: "Експерти влизат в комисиите и у нас, и по света, такива са принципите за състава. Състав от 15 човека беше голяма комисия, а с 25 човека ставаме световни шампиони. Притеснителното при последните промени е, че се разширява ЦИК със състав, който да отговаря на броя на партиите в парламента. Това политизира институцията."

"Вместо да се направят стъпки да се обмисли деполитизирането на ЦИК, то се прави точно обратното", каза Дечева. 

Аргументите за хартиения вот: "Не е аргумент, че Европа гласува с хартия. У нас бяха приети с мнозинство машините, точно от трите партии, които сега оспорват гласуването с машини. Сега вървят спекулации по темата, като се започне от Венецуела и се свърши с мантрата, че в Европа не се гласува с машини. Въвеждането на смесеното гласуване ще доведе до много грешки, подобно на изборите през април 2021 г."

"Много малко хора в Пловдив ще решат да гласуват с хартия", прогнозира Дечева. Тя уточни: "Трябва така да се организира хартиеното гласуване, че да се пази достойнството на хората, които не вярват в технологиите. Навсякъде по света, където има машини, изключително неграмотни хора, без културата на нашия народ се справят с машините."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45