След дебати продължили близо четири часа общинските съветници приеха плана с 39 гласа за, 6 против и 6 въздържали се. Това предзизвика недоволството на протестиращите, които присъстваха на заседанието. Те освиркаха общинските съветници и казаха, че по този начин обричат децата на Пловдив да дишат мръсен въздух.
"Не се интересуваха от хорското мнение, беше предварително решено", каза един от протестиращите. А друг допълни: "Опитаха се да се аргументират, че ще има залесяване, пояси около Пловдив. Не може да се изсича съществуваща гора с идеята, че някога ще се направят паркове. Повечето от общинските съветници признаха, че не знаят какво гласуват, защото им е предадено в последния момент".
Ландшафтният архитект Станимир Шаламанов е категоричен, че така приетият общ устройствен план нарушава закона. Затова се надява, той да бъде върнат от областния управител на Пловдив като незаконосъобразен. "Подробният устройствен план, който е утвърден 2001 г. е нищожен, защото той не отговаря на предвижданията на действащия Общ устройствен план, който е от по-високо ниво", обясни Шаламанов.
На обвиненията отправени от протестиращи и общински съветници, че плана е предоставен в последния момент главният архитект на общината Димитър Ахрянов отговори така: "Многострадалният аз. Всеки един съвет е едно мнозинство в състава на Експертния съвет, който го разгледа и взе решение - не е фигурирал само един човек, не е фигурирал само архитект. Имало е и ландшафтен архитект и юрист. За да се вземе това решение не е било на пук", коментира арх. Ахрянов.
По време на дебатите се чуха множество предложения от страна на общинските съветници за отлагане на точката, за връщане на плана в ЕСУТ с цел изменения, които да защититят парк „Отдих и култура“, като го отредят за зона за озеленяване. Нито едно от тях не беше прието. Предложенията дойдоха от Демократична България и независимия общински съветник Слави Георгиев.
Отхвърлено беше и предложението на Тодор Стоилов от Автентична лява БСП характеристиката на зоната да се промени от зона за рекреация в зелена. Появиха се и предложения теренът да бъде откупен от общината.
На площад „Централен“ в Пловдив започна изграждането на традиционната ледена пързалка. То ще продължи до 22 ноември. Пловдивският „Айс парк“ ще е на площ от 5 000 кв. м., от които 2 500 кв. м. ще са ледено поле, включващо голяма основна пързалка и ледени алеи. Съоръжението ще може да се използва и от начинаещи, и от напреднали кънкьори. На място..
От днес до 20 ноември Велинград ще бъде с нарушено водоподаване заради ремонт на централното трасе, което захранва с вода част от града. Ремонтът е планиран от Националната електрическа компания и по – засегнати от него ще са кварталите във високата част на града. Ще бъде ремонтиран дюкер „Чукура“, част от събирателна деривация „Бистрица“ към..
Общинските съветници от групата "Ефективност" в Садово предлагат да бъде създаден кастрационен център за бездомни кучета в общината. Като мотив се посочва увеличаващият се брой на бездомните кучета и зачестилите случаи на нападнати хора от групи от тях. Предложението е включено в дневния ред на днешното заседание на съветниците в Садово. Вносителите..
Общинските съветници Йоно Чепилски и Добромира Костова от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ в ОбС поставят на кмета Костадин Димитров редица въпроси, свързани с чистотата на Пловдив. Те са насочени към проблемите със замърсяването на уличните платна, тротоарите и обществените пространства в Пловдив. На много места в града, особено..
Минимален ръст на цените на някои основни хранителни стоки, плодове и зеленчуци на борсите в страната се наблюдава и през тази седмица, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Оранжерийните краставици поскъпват с 4,5 на сто до 2,57 лева за килограм, докато оранжерийните домати..