Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Седем гласа от тъмното“ разказват истории тази сряда

| обновено на 28.11.22 в 17:21

Книгата „Седем гласа от тъмното“, на Неда Зарева, ще изненада пловдивчани с едно различно представяне, на 30-ти ноември в „Петното на Роршах“, от 18.30 часа. 

Неда Зарева е интересна симбиоза между научно-изследователска дейност и жив бизнес опит, така я описват. През 1990 година, завършва немската езикова гимназия в София. Има бакалавърска степен по психология, а през 2003 година придобива и докторска степен с успешно защитен дисертационен труд на английски език, пред международен научен съвет в областта на когнитивната наука. 

В личен аспект тя е екстремна личност, обиколила на мотор България и части от света, скачала с парапланер, преживяла много рафтинг приключения. Тя е и ентусиазиран скиор, ездач на коне и офроуд състезател с няколко спечелени купи. Не на последно място, Неда Зарева, е майка на три момчета.

Тази книга е особена – като героите си. Те нямат имена, посочени са с качество на личността им: Изстрадалата, Гневния, Благородния, Смелата, Лъжкинята, Перфекционистката... Или с онова, което могат – Жрицата. През дневници, разкази, истории се показва развитието на взаимоотношенията в една група; тоест малката група като метафора на цялото човечество“, казва за "Седем гласа от тъмното" Митко Новков, директор на програма “Христо Ботев“ на БНР, журналист, критик.

„В книгата тъмното е метафора на две неща. От една страна на нашия страх от самите себе си. Страх, който цял живот крием от себе си, игнорираме, правим се, че не съществува. Но, също е метафора за нашата слепота, която проявяваме по отношение на душата си, живеейки с илюзията, че нашето его е единствената форма на проявление. Това е много измамно. Всъщност, онези гласове, които обитават тъмното са по една или друга причина отхвърлените части от нас, които не желаем да видим. Но, те са истински, живи и много важно...подчертавам...имат нужда от внимание, защото когато не им го дадем,  намират начин сами да си го вземат. И колкото повече ги отбягваме, толкова повече ни карат да се занимаваме с тях, под една или друга форма“, споделя в предаването "Вход свободен", Неда Зарева.

Чуйте още, в прикачения файл.


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Всички посрещат с голяма радост Духовите оркестри

През 1902 година маестро Георги Атанасов създава Оркестърът на 21 Стрямски пехотен полк в Карлово, днес Оркестър на 61-ва Стрямска механизирана бригада. Негов диригент повече от 10 години е капитан Йордан Илиев, с когото разговаряме в празничния 6 май. Ние сме музиканти, но и военни, ходим на стрелби, имаме строева подговка, разказва капитан Илиев...

обновено на 06.05.25 в 13:36

Великите европейци - Вилхелм Рьонтген

В началото на януари 1896 година една фотография е публикувана в най-големите вестници по света и за дни обикаля земното кълбо. Това е снимка на невидимото. Изображението представя изящна женска длан, но без плътта по нея – виждат се само костите и венчалния пръстен. Ръката принадлежи на Анна Берта Лудвиг, съпруга на немския учен Вилхелм Рьонтген. Той..

публикувано на 05.05.25 в 15:48

Майските културни празници започват в Асеновград

Майските културни празници 2025 година се откриват тази седмица в Асеновград . Събитията започват от сряда, 7-ми май.  Организатор е общината, заедно с музикални и театрални състави и изявени асеновградчани-творци. Има запазени три дати в календара – 24, 25 и 26 май, когато в Асеновград изпращат абитуриентите с празнична церемония на..

публикувано на 05.05.25 в 09:58
Доц. д-р Младен Влашки

Преге - предаване за света на книгите, 03 - 09 май

В предаването за книги на Радио Пловдив на 03.05.2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Ърнест Хемингуей. Пролетни води. 96 стр., ок. 2А, Фрея, 2025. Уди Алън. Пълна анархия. Голямото завръщане. 202 стр., ок. 5А; и Странични ефекти. На гребена на вълната. 202 стр., ок. 5А, Кръг, 2025. Салман..

публикувано на 05.05.25 в 09:05

В "Срещите" за мъдростта и глупостта народна

Мъдрост, остроумие, хумор - това са пословиците и поговорките. Няма как да отречем, пребогати сме на тези народни изречения. Та как ни рисуват? И защо след като сме достигнали до такава мъдрост, че "Кладенец не се комае, когато ожаднееш", месец след мезец, година след година, век след век - все това правим. С проф. Мария Шнитер се питаме народът..

обновено на 03.05.25 в 09:00