Световноизвестният аниматор и режисьор Теодор Ушев гостува тази седмица в „Добро утро, ден!“. Той е роден в Кюстендил, понастоящем живее в Канада, но пътят му като творец тръгва от Училището за сценични кадри в Пловдив.
„Тук съм изграден като творец, като личност. Този плам и желание за хулиганство в изкуството, е било родено и конструирано тук. Защото, въпреки, че времената бяха трудни, в училището имаше полъх на свобода. И то идваше най-вече от страхотните преподаватели, които имах там“, каза още творецът.
Теодор Ушев признава, че с всеки негов филм поема предизвикателства, задава въпроси и провокира. Изключение не прави и „φ1.618“ – филм, който събра много положителни отзиви, но и много критика.
Ушев обаче не се притеснява от негативните критики, но не приема да бъдат обиждани актьорите, които участват във филмите му. Казва, че абсолютно всичко, което прави, е провокация.
„Има две Българии. Едната е България - на социалните мрежи, а другата България - България на улицата, на хората, когато общуваме. Тази, която е на социалните мрежи, е изключително жестока – тя те потапя, тя те вкарва в измислени войни, скандали и интриги, в които не си искал да участваш, но тя те влече и е много трудно да излезеш непокътнат и неопетнен. И другата България - тази на общуването ни, на истинското, което все по-малко ни се случва. Тази България е изключително симпатична и достойна“, каза още Ушев.
Световноизвестният творец беше в Пловдив преди дни за среща с младите хора и премиерата на „φ1.618“. Всичко това обаче го върна назад в ученическите години, когато точно в града на тепетата той получава първите професионални уроци по анимация. Не пропуска да отбележи, че в този град има нагласата всичко да се обръща на майтап, да е весело.
„Да се подиграваме на всички и най-вече – на самите себе си. И този филм „φ1.618“ е точно това. Той е подигравка с книгите, които харесвам. Той е подигравка с филмите, които харесвам. Но най-вече – той е подигравка със самия мен“, казва Ушев.
Той смята, че е много тъжно и жалко, ако човек започне да се взима насериозно, затова избягва да го прави.
Цялото интервю на Антония Попова с Теодор Ушев можете да чуете в звуковите файлове.
В първото работно утро на 2025 година – какво ще ни донесе тя? Основен въпрос за много от българите, а „Точно днес“ ние ще се опитаме да дадем отговорите с нашите събеседници: Кметът на Пловдив Костадин Димитров ще бъде първият ни делови събеседник в новата година. С него ще говорим за очакванията да се случат по-хубави неща за града,..
“Всичко тече, нищо не остава на едно място” Последното ни предаване, за тази година, ще бъде различно. Гости на живо и най-доброто, от традиционните ни рубрики, очаквайте във „Вход свободен“, на 31 декември. Изпращаме 2024 година с гостуване на кмета на град Пловдив, Костадин Димитров. Художникът Матей Матеев, също, е наш гост в..
В утрото на последния ден на 2024 година ще си припомни за събития и срещи в ефира. Ще чуете как Пловдив ще посрещне новата 2025 година и каква празнична програма е подготвила градската управа за жителите и гостите на града. Зам.-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов ще е наш събеседник с равносметката за изминалите 12 месеца. И още:..
В последното издание на предаването „Ден след ден“ за 2024-та година питаме пловдивчани каква бе годината за тях, за България и за Пловдив. Даниела Добрева събра впечатленията, критиките и препоръките на хората. Припомняме си и част от важните теми от отминаващата година. Антония Попова ни среща с президента Петър Стоянов, който даде..
В края на всяка календарна година, дали по навик или от необходимост, всеки от нас прави равносметка на личната си година. Разглеждаме случилото се през всички аспекти на личността си - какво постигнахме в професионален аспект, кои лични обещания изпълнихме, какви бяхме като човеци в общуването си с близките. В края на всяка календарна година усещаме..