До края на годината трябва да приключи работата по повторното разкриване на ранновизантийския керамичен комплекс на ул. „Гладстон“ в началото на Цар-Симеоновата градина.
Целта е да се социализират и покажат по най-добрия начин съоръженията, в които се е изработвала строителна керамика – основно тухли и керемиди за античния Пловдив, обясни археологът Елена Божинова.
Ще се изработи защитна постройка, която да предпазва обекта от атмосферните влияния и атрактивно да показва керамичните пещи за посетителите. Вече тече подготовката за изграждането й.
Спасителните разкопки на пещите са проведени още през 1986 година от археолога Росица Морева във връзка с реконструкцията на улицата. Въпреки че още тогава е станало ясно, че са изключително добре запазени и важен обект, те не са били приоритет за дълъг период.
За щастие пещите са се съхранили много добре, както установихме при повторното им разкриване - запазени са изцяло долните камери, а горните - над 50 %. Това е сложен и много атрактивен комплекс, разказа Елена Божинова.
Инициативата е на община Пловдив с пълното съдействие на Регионалния археологически музей.
Изготвянето на проекта за социализацията, съгласуването му и изграждането на защитната постройка се очакват през 2023 година. Засега разкопките ще бъдат покрити с гел-текстил, за да се запазят от атмосферните влияния.
Ранновизантийският керамичен комплекс „Антични керамични пещи“ е обявен за недвижима културна ценност от национално значение през 1995 година.
Първата пещ е с размери 3,30 на 3,05 метра и има четириъгълен план. Долната ѝ камера е вкопана в земята и изградена от тухли. Втората пещ е с размери 2,84 на 2,55 м със същата форма. В близост е открита още една, а вероятно в района е имало и други пещи, които са унищожени или още не са разкрити.
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от акторската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор- ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Ето и..
С научна конференция и изследване „Средиземно море: преплитане на цивилизации, религии, култури“, която ще се проведе на 7 февруари, Драматичния театър в Пловдив започва нов интригуващ проект. Това се два първите два етапа към създаването на мащабен мултижанров спектакъл „Преплетения човек“ в търсенето на общия код на средиземноморския човек през..
Изложбата „Родопската теснолинейка – 80 години история“ се открива днсе в залата за временни изложби на Регионален исторически музей – Пазарджик. Тя е подготвена от музея и Гражданско сдружение „За теснолинейката“, като представя историческа ретроспекция на последната железопътна линия с междурелсие 760 мм в България, която води началото си от 1920..
С изложба в Художествената галерия „Станислав Доспевски“ в Пазарджик ще бъдат отбелязани 120 години от рождението на известния български художник Георги Герасимов. Експозицията е с надслова „Лиричният поет от Тракия“. Ще бъдат показани 312 творби (живопис, графика, рисунка, експерименти и проекти) с богат тематичен диапазон, албуми и клише. От..
Представяне на „Черната книга“ на Свами Тиртха ще направи известният журналист Георги Тошев в Дома на културата "Борис Христов" в Пловдив. Книгата съдържа 366 медитативни техники за всеки ден. Почитателите могат да вземат лични автографи от автора. Свами Тиртха е любим автор на музикантите Роби Уилям и Боно. Унгарец по националност, той..