Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ядем гел с подсладители, вместо сирене

Поскъпването на цената на суровото мляко, което е основната суровина за млечните продукти, доведе до по-голям наплив за производство на ментета. Това коментира д-р Сергей Иванов,  управител на Центъра по биология на храните в предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив. Поводът е проучване на „Активни потребители“, според което 73% от сирената са оводнени, а 25% са свръховоднени. 

По думите му това, което ядем е по-скоро гел с подсладители, вместо сирене.

„Водата сама по себе си не е вредна. Вреден е начинът, по който се вкарва в сиренето, тъй като тя променя коренно физикохимичните си свойства и свойствата на сиренето. Също така и вътре се развиват микроорганизми“, коментира д-р Сергей Иванов.

Той добави още, че при свръховоднените сирена (тези, които съдържат над 70% вода) тя няма как да се задържи в тях без в продукта да бъде вкаран богат набор от химикали.  По думите на д-р Сергей Иванов, когато не протече процеса на зреене в сиренето остават протеини, които са способни да предизвикат алергии, дразнене.

„За да се задържи водата се използват солеви разтвори, ензими, като трансглутаминат, който не би трябвало да се влагат в сиренето. Изобщо букет от индустриални химикали, които не са разрешени за влагане в сирене. Това е едно гелче от желатин, в което е добавено малко сухо мляко“, каза д-р Иванов.

Според него контролните органи си затварят очите, за да запазят интересите на производителите, но по този начин рискуват здравето на хората.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47

Ще продължи ли проектът за SOS гривна в община Марица?

Иновативният за страната проект за дигитална SOS гривна за жителите на община Марица продължава да действа и през 2025 година, но с намалени параметри. Той ще се финансира от Министерството на труда и социалната политика.  За изминалите две години  гривни са ползвали 184 души, сега ще са само 67, защото бюджетът е орязан.  Целта на кмета..

публикувано на 03.02.25 в 10:11

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11