Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Партиите трябва да събудят електоралното внимание

"Гласуването в Парламента в сряда показа, че ГЕРБ имат готовност за съставяне на кабинет - експертен и непартиен, за да го подкрепят другите политически сили. Другите политически сили пък заявиха, че това отново е Правителство на ГЕРБ и няма да го подкрепят, както бяха говорили месеци наред". Това коментира политологът и преподавател в УНСС д-р Александър Димитров.

По думите му,  нагласи за някаква промяна на модела на мислене на политиците няма.

 "Някои от тях дори са станали още по-втвърдени - примерно ГЕРБ, които казват, че ако на третия мандат не е номиниран отново проф. Габровски, се отива на избори. Независимо че от ГЕРБ опитаха по-новаторския подход да предложат за министър-председател лице, което е от академичните среди. И ако трябва да съм честен, познавайки академичните хора, и още повече - лекарите, това ме изненада. Кабинетът е много разнолик, много особен. За повечето хора тези лица нищо не говорят, но по-лошото е, че те не говорят нищо и на политиците".

Това прави предложения кабинет екзотичен. 

Асен Василев категорично е променил началната си позиция. "В Парламента има едно публично говорене, но на втори план непрекъснато вървят преговори и може би ПП са постигнали по-добра позиция, отколкото са имали в началото преди официалното обявяване за отхвърляне кабинет на ГЕРБ".

Дори и като Правителство на малцинството обаче, то все пак трябва да има подкрепа, която няма да дойде за ПП безрезервно.

Партиите водят незряла политическа борба, като горят възможностите си за диалог предварително. "Това може и да не е проблем по време на една кампания, но  поведението на остра конфронтация се прехвърля и към симпатизантите, към общественото разделение и членовете на политическите сили, на които е прехвърлена тази рязкост от партиите и ги превръща в агитки. Това ги обезоръжава на парламентарно равнище и те не могат да разговарят, да водят преговори", подчерта д-р Димитров.

Той обаче допусна, че сегашната партийна конфронтация отваря възможност за малките партии, "за вход на субекти, които са по-склонни на разговори. И ако  ИТН бяха влезли в Парламента, може би в този момент щяхме да имаме Правителство".

Ходът на "Български възход"   показва, че Стефан Янев е готов да влиза в преговори. Възможно е на някакъв следващ етап ще има по-голяма чуваемост. "Всяка голяма партия предпочита да види една малка, която повтаря резултата си и тогава тя се превръща в предпочитан партньор - малък, но достатъчен", заяви д-р Димитров.  

Той бе категоричен, че извън трите  водещи партии - президентът не би трябвало да рискува с връчване на мандата. "Това ще бъде като хвърляне на  боб и ще има много ситуационен характер. Убеден съм, този формат този Парламент трябва да си гласува законите в рамките на парламентарното представителство. Още в първите две седмици стана ясно, че Кабинет не може да бъде съставен и ако случайно все пак се стигне до Кабинет, през април той ще престане да съществува. Такива са нагласите."

Той призова партиите да осъзнаят, че трябва да се стегнат и да правят кампании, в които да вложат ресурса си, както се полага на една предизборна истинска борба. А те свикнаха, че изборите са на къси цикли и се възпроизвеждат парламенти, в които няма възможност нито за диалози, нито за компромиси, нито за консенсуси."

Цялото интервю - звуковия файл:  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

По-важно е кой управлява България, не кой дава думата в НС

Основната част от фалшивите новини в българското информационно пространство са посветени на приемането на еврото, на българската сигурност и отбрана, на мигрантите и приемането на България в Шенген. Това се посочва в изследване на Българското училище за политика „Димитър Паница“.  Политологът Георги Проданов, който е работил по това изследване,..

обновено на 08.11.24 в 16:39
Станислав Балабанов

Директорът Васил Василев е срам за Народния театър

От „Има такъв народ“ (ИТН) смятат, че заради скандала пред Народния театър снощи оставки трябва  да подадат както министърът на вътрешните работи Атанас Илков, така и директорът на театъра Васил Василев. От партията ще искат частично касиране на изборите заради нарушения в част от секциите, включително такива в Пловдив и областта.  Според..

публикувано на 08.11.24 в 16:15
Младен Влашки

Сблъсъкът не идва от пиесата на Шоу, а от времето, в което живеем

Обижда ли България и българите спектакълът "Оръжията и човекът"? Протестиращите пред Народния театър "Иван Вазов" в столицата биха отговорили утвърдително. За съжаление, те приемат като правилни и действията си срещу зрителите, част от които бяха блъскани и обиждани и не успяха да влязат в залата. Темата коментира Младен Влашки, литературен историк..

публикувано на 08.11.24 в 15:25

Болница "Свети Мина" трябва да се управлява с яснота и прозрачност

МБАЛ "Свети Мина" има място в общинското здравеопазване и има начин да бъде стабилизирана . Това заяви в интервю за програма "Точно днес" бившият прокурист на болницата д- р Калин Калинов, който временно пое управлението на МБАЛ “Свети Мина”, до провеждането на конкурс.  Решението беше взето от Общинския съвет след като предсрочно бе прекратен..

публикувано на 08.11.24 в 11:18

Има голяма промяна от първия мандат на Тръмп между ЕС и САЩ

Поне засега лидерите на ЕС не показват притеснение от избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Вече някои от тях го поздравиха за изборната победа, но всички си дават сметка, че ще е трудно и непредсказуемо, коментира в предаването "Точно днес"  Любов Панайотова , директор на фондация "Европейски институт".  Трудности ще има в икономическите..

публикувано на 08.11.24 в 10:03