"Гласуването в Парламента в сряда показа, че ГЕРБ имат готовност за съставяне на кабинет - експертен и непартиен, за да го подкрепят другите политически сили. Другите политически сили пък заявиха, че това отново е Правителство на ГЕРБ и няма да го подкрепят, както бяха говорили месеци наред". Това коментира политологът и преподавател в УНСС д-р Александър Димитров.
По думите му, нагласи за някаква промяна на модела на мислене на политиците няма.
"Някои от тях дори са станали още по-втвърдени - примерно ГЕРБ, които казват, че ако на третия мандат не е номиниран отново проф. Габровски, се отива на избори. Независимо че от ГЕРБ опитаха по-новаторския подход да предложат за министър-председател лице, което е от академичните среди. И ако трябва да съм честен, познавайки академичните хора, и още повече - лекарите, това ме изненада. Кабинетът е много разнолик, много особен. За повечето хора тези лица нищо не говорят, но по-лошото е, че те не говорят нищо и на политиците".
Това прави предложения кабинет екзотичен.
Асен Василев категорично е променил началната си позиция. "В Парламента има едно публично говорене, но на втори план непрекъснато вървят преговори и може би ПП са постигнали по-добра позиция, отколкото са имали в началото преди официалното обявяване за отхвърляне кабинет на ГЕРБ".
Дори и като Правителство на малцинството обаче, то все пак трябва да има подкрепа, която няма да дойде за ПП безрезервно.
Партиите водят незряла политическа борба, като горят възможностите си за диалог предварително. "Това може и да не е проблем по време на една кампания, но поведението на остра конфронтация се прехвърля и към симпатизантите, към общественото разделение и членовете на политическите сили, на които е прехвърлена тази рязкост от партиите и ги превръща в агитки. Това ги обезоръжава на парламентарно равнище и те не могат да разговарят, да водят преговори", подчерта д-р Димитров.
Той обаче допусна, че сегашната партийна конфронтация отваря възможност за малките партии, "за вход на субекти, които са по-склонни на разговори. И ако ИТН бяха влезли в Парламента, може би в този момент щяхме да имаме Правителство".
Ходът на "Български възход" показва, че Стефан Янев е готов да влиза в преговори. Възможно е на някакъв следващ етап ще има по-голяма чуваемост. "Всяка голяма партия предпочита да види една малка, която повтаря резултата си и тогава тя се превръща в предпочитан партньор - малък, но достатъчен", заяви д-р Димитров.
Той бе категоричен, че извън трите водещи партии - президентът не би трябвало да рискува с връчване на мандата. "Това ще бъде като хвърляне на боб и ще има много ситуационен характер. Убеден съм, този формат този Парламент трябва да си гласува законите в рамките на парламентарното представителство. Още в първите две седмици стана ясно, че Кабинет не може да бъде съставен и ако случайно все пак се стигне до Кабинет, през април той ще престане да съществува. Такива са нагласите."
Той призова партиите да осъзнаят, че трябва да се стегнат и да правят кампании, в които да вложат ресурса си, както се полага на една предизборна истинска борба. А те свикнаха, че изборите са на къси цикли и се възпроизвеждат парламенти, в които няма възможност нито за диалози, нито за компромиси, нито за консенсуси."
Цялото интервю - звуковия файл:
Все повече партии и организации заявяват, че искат касиране на извънредните парламентарни избори на 27 октомври заради съмнения в изборния процес. Налице е и първото внесено искане за касиране от сдружение БОЕЦ. Темата коментира в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив конституционалистът д-р Орлин Колев. ГД БОЕЦ внесе жалба за касиране на..
Ние сме в ситуация, в която изходът не е много ясен. Ако няма разглеждане на резултатите от част от секциите, общесвото ще остане с впечатление, че нещо се крие или замита под килима. Ако се стигне до тотално касиране на резултатите, България ще изглежда в много негативна светлина. Малко е шизофренично политически партии да искат касиране на..
След като Асоциацията на индустриалния капитал в България изрази сериозна загриженост, че определянето на минималната работна заплата на база на "примитивна и грешна формула" създава неблагоприятни последствия за българската икономика, тя внесе жалба до ВАС за отмяна на постановлението, с което МРЗ от началото на 2025 г. в страната става 1077 лв...
В продължение на няколко дни електронните табла на спирките не работеха заради сериозен технически проблем. На 30 октомври те угаснаха, според общината - поради технически причини. От общинското предприятие „Организация и контрол на транспорта“ обясниха, че се работи за възможно най-бързото отстраняване на проблемите и препоръчаха на..
Отдавна сме се подготвили с проекта за банята на ул. "Съборна" 18, който е съгласуван с Министерството на културата. Точно преди една година кандидатствахме с проектното предложение и се радваме година по-късно, че сме одобрени“. Това заяви директорът на ОИ „Старинен Пловдив“ доц. Елена Кантарева за отпуснатите от МК средства в размер на..