Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Могилата Яса тепе е обитавана още през неолита

Могилата Яса тепе на Брезовско шосе е обитавана още през неолитната епоха, а след това и през бронзовата и през малка част от желязната епоха. Това обясни в предаването „Точно днес“ археологът и ръководител на екипа, който изследва селищната могила Яса тепе на Брезовско шосе Десислава Давидова.

Тя уточни, че все още проучванията са в начален етап, но към момента е ясно, че около 6000 години по-рано теренът е бил обитаван. Всъщност това е единствената почти цялостно запазена могила у нас.

„Намерили сме частично запазени предмети на религиозния култ, малка идолна пластика, различни форми, които все още интерпретираме по различен начин, огромно количество керамичен материал, който все още обработваме.

Праисторическите обекти обикновено са интересни за публиката, но на по-късен етап, когато бъдат интерпретирани и показани в друга среда. Изисква се време да бъдат реставрирани, защото голяма част от предметите са керамични“, коментира Давидова.

Тя подчерта още, че археологическата работа е затруднена, тъй като се налага да се работи по трасето на самата ВиК инфраструктура.

„Нашата работа започва от 3 метър от нивото на сегашната улица и продължава до към 6-7 метър. Това изисква много укрепителни съоръжения, изисква друг тип подходи, които малко усложняват работата ни“, обясни Давидова.

ВиК тръбите се полагат след като археолозите приключат работата си. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28